175 rocznica urodzin Henryka Sienkiewicza

Henryk Sienkiewicz to jeden z najpopularniejszych polskich pisarzy przełomu XIX i XX wieku. Urodził się 5 maja 1846 roku w zubożałej ziemiańskiej rodzinie w Woli Okrzejskiej na Podlasiu. Miał cztery siostry i jednego brata. Został ochrzczony w kościele ufundowanym przez jego prababkę.

Młody Sienkiewicz uczęszczał do kilku gimnazjów w Warszawie. Pierwsze studia, za namową swojej matki, podjął na wydziale medycyny w Szkole Głównej Warszawskiej. Niestety ku nie zadowoleniu rodziców przeniósł się na studia prawnicze, a następnie na wydział filologiczno-historyczny. Swoje pierwsze próby literackie publikował jeszcze podczas studiów w „Tygodniku Ilustrowanym”.

Niemal całe życie spędził na wędrówkach. W 1876 roku wyjechał przez Anglię do Ameryki Północnej gdzie przebywał jako korespondent „Gazety Polskiej” w której publikowano jego „Listy z podróży do Ameryki ”. Kiedy wrócił z odległego kontynentu zatrzymał się na jakiś czas w Londynie. Po powrocie do kraju w 1881 roku ożenił się z Marią Szetkiewiczówną. Niestety po kilku latach jego żona umiera na gruźlicę. Wówczas z dziećmi często wyjeżdżał do różnych europejskich uzdrowisk. W kolejnych latach żenił się jeszcze dwukrotnie.

W 1890 roku wyruszył na wyprawę myśliwską na Zanzibar.

Swoją twórczość literacką rozpoczął od pisania nowel. Napisał ich ponad czterdzieści. Jednak największą popularność przyniosła mu twórczość powieściowa, zwłaszcza proza historyczna. Po napisaniu Trylogii zaczął być otaczany kultem. Najgłośniejszym sukcesem pisarskim okazała się jednak  książka „Quo Vadis”. Pasją Sienkiewicza było także zgłębianie dziejów walk polsko-krzyżackich, czego owocem stała się książka „Krzyżacy”.

Henryk Sienkiewicz to pierwszy polski laureat literackiej Narody Nobla. Przyznając mu w 1905 roku tą prestiżową nagrodę, jeden z jurorów podsumował werdykt słowami: „rzadko spotykany geniusz, który wcielił w siebie ducha narodu”.

Sienkiewicz zmarł w 1916 roku w Vevey w Szwajcarii gdzie został pochowany. Dopiero w 1924 roku jego trumnę przewieziono do Polski. Ostatecznie spoczął w katedrze św. Jana w Warszawie.

Każdy z nas w swoim życiu z pewnością zetknął się z twórczością Henryka Sienkiewicza. Wiele  jego utworów znalazło się w kanonie lektur szkolnych. Jego dzieła zostały przetłumaczone na wiele języków,  doczekały się także ekranizacji.

Wszyscy, którzy chcą ponownie zatopić się w sienkiewiczowskiej twórczości zachęcamy do korzystania z licznych tytułów tego autora zgromadzonych w  PiMBB w Nakle nad Notecią oraz Filiach Bibliotecznych.

Autor: Katarzyna Hass PiMBP w Nakle nad Notecią