26 listopada przypada 165 rocznica śmierci Adama Mickiewicza

408

„Obdarzony silną osobowością, wywierał niemal magiczny wpływ na wszystkich, którzy się z nim zetknęli. Już w latach młodości był dla swoich rówieśników wielkim autorytetem, a potem – duchowym przywódcą i narodowym wieszczem.”

Adam Mickiewicz urodził się 24 grudnia 1798 r. w Zaosiu lub Nowogródku, zmarł 26 listopada 1855 r. w Konstantynopolu. Polski poeta, działacz i publicysta polityczny. Obok Juliusza Słowackiego i Zygmunta Krasińskiego uważany za największego poetę polskiego romantyzmu oraz literatury polskiej w ogóle, a nawet za jednego z największych na skalę europejską. W Wilnie studiował filologię klasyczną, literaturę polską oraz historię. Był nauczycielem w szkole w Kownie. Nigdy nie był w Warszawie ani w Krakowie.
Za uczestnictwo w Towarzystwie Filomatów został zesłany do Rosji, skąd powrócił w 1829r. W czasie Wiosny Ludów stworzył we Włoszech w 1848 r. ochotniczy legion polski.
Kiedy wybuchło powstanie listopadowe wszyscy liczyli na jego szybki powrót do kraju. Niestety Mickiewicz dotarł tylko do Wielkopolski, a następnie z falą uchodźców do Drezna gdzie powstała III część Dziadów . Następnie przybył do Paryża. To właśnie tutaj napisał poemat „Pan Tadeusz”. Wkrótce po wydaniu tego dzieła ożenił się z młodszą od siebie o czternaście lat Cecylia Szymanowską. Miał sześcioro dzieci.
W 1855 r w czasie wojny turecko – rosyjskiej organizował w Turcji oddziały polskie, które miały rozpocząć walkę z Rosją. Niepodległość kraju była dla niego zawsze sprawą najważniejszą.

Zmarł nagle podczas epidemii cholery ( prawdopodobnie na tę chorobę, chociaż pojawiły się również głosy, że został otruty lub doznał udaru mózgu). Jego ciało zostało przetransportowane i pochowane we Francji. Dopiero w roku 1890 przewieziono je do Polski gdzie ostatecznie spoczęło na Wawelu.
Adam Mickiewicz jest znany przede wszystkim jako autor ballad, powieści poetyckich, dramatu „Dziady” oraz epopei narodowej „Pan Tadeusz” uznawanej za ostatni wielki epos kultury szlacheckiej w Rzeczypospolitej  Obojga Narodów.
Dzieła poety stały się częścią naszej świadomości narodowej. Są nieustannie wznawiane i komentowane.

Z pewnością każdy z nas przeczytał przynajmniej jeden utwór Mickiewicza. Zachęcamy do przypomnienia sobie i okrywania na nowo wspaniałych dzieł narodowego wieszcza.

Autor: Katarzyna Hass – PiMBP w Nakle nad Notecią