60 lat Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego

Dbają o nasze bezpieczeństwo podczas wypoczynku nad wodą, patrolują plaże, kąpieliska, rzeki i jeziora, upowszechniają naukę pływania, prowadzą szkolenia i akcje profilaktyczne – w tym roku obchodzimy 60-lecie powstania Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Uroczystości z tej okazji, z udziałem marszałka Piotra Całbeckiego i członków zarządu Anety Jędrzejewskiej i Sławomira Kopyścia, odbywają się dziś (25 marca) w Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy. Samorząd województwa kujawsko-pomorskiego systematycznie wspiera finansowo działalność patrolową WOPR, a środki unijne umożliwiają m.in. organizację bezpłatnych szkoleń dla mieszkańców.

Podczas uroczystości gospodarz województwa odznaczył zarząd Kujawsko-Pomorskiego WOPR medalem Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis, a na ręce prezesa polskiego WOPR Pawła Błasiaka wręczył jubileuszowe gratulacje.

 – W tym szczególnym dniu pragnę podziękować wszystkim WOPR-owcom za Wasze zaangażowanie, odwagę i ofiarność. Zasługujecie na nasze najwyższe uznanie. To dzięki Wam czujemy się bezpiecznie. Życzę satysfakcji z tego, co robicie, powodzenia akcji ratowniczych i pomyślności w życiu osobistym – podkreślił marszałek Piotr Całbecki.

W Kujawsko-Pomorskiem pracuje blisko 700 ratowników wodnych. Wielu z nich posiada dodatkowe kwalifikacje i uprawnienia – są płetwonurkami, sternikami motorowodnymi, żeglarzami i instruktorami żeglarstwa.

Zrzeszeni są w ośmiu organizacjach WOPR:

  • WOPR Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Bydgoszczy,
  • Nadgoplańskim WOPR w Kruszwicy (powiat inowrocławski),
  • Rejonowym WOPR w Bydgoszczy,
  • Rejonowym WOPR w Toruniu,
  • Włocławskim WOPR we Włocławku,
  • Lipnowskim WOPR w Lipnie,
  • Wdeckim WOPR w Tleniu (powiat świecki),
  • Pałuckim WOPR w Żninie.

Wsparcie z budżetu samorządu województwa corocznie trafia na patrolowanie zbiorników wodnych i zapewnienie bezpieczeństwa nad wodą w okresie wakacyjnym. W ubiegłym roku na ten cel przekazano 120 tysięcy złotych. W ramach współpracy zespoły ratownicze zrzeszone w strukturach WOPR, wyposażone w łodzie motorowe, dbały o bezpieczeństwo nad kujawsko-pomorskimi zalewami, jeziorami i rzekami.  

To nie jedyna pomoc kierowana do jednostek WOPR w regionie. Trwa realizacja projektu, w ramach którego blisko tysiąc mieszkańców naszego regionu będzie mogło zdobyć kwalifikacje i uprawnienia niezbędne do pracy w ratownictwie wodnym. Szkolenia z kwalifikowanej pierwszej pomocy oraz kursy zawodowe dla ratowników wodnych, sterników motorowodnych lub płetwonurków trwają. Projekt zyskał 3,5 miliona złotych wsparcia ze środków unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020. Dotychczas przeszkolono blisko 280 osób, które już wzmocniły kadrę ratowników.

Wsparcie unijne umożliwiło Nadgoplańskiemu WOPR w Kruszwicy organizację bezpłatnych szkoleń dla ratowników wodnych, sterników motorowodnych i płetwonurków oraz kursów z kwalifikowanej pierwszej pomocy.

Dzięki środkom z naszego RPO na lata 2007-2013 rozbudowano i gruntownie przebudowano bazę Wodnego Ochotniczego Pogotowia Wodnego w Borównie (gmina Dobrcz, powiat bydgoski). Obiekt służy ratownikom jako regionalne centrum szkoleniowe i baza sprzętowa. Dysponuje także dostępnym dla plażowiczów strzeżonym kąpieliskiem. Dotacja unijna wyniosła 1,4 miliona złotych.

Statystki z sezonu letniego 2020 (1 czerwca-30 września):

  • 948 – liczba dyżurów zgłoszonych przez wszystkie podmioty uprawnione do wykonywania ratownictwa wodnego w Kujawsko-Pomorskiem
  • 831 zgłoszonych patroli
  • 82 akcje ratownicze
  • 48 akcji technicznych
  • 16 akcji poszukiwawczych
  • w poprzednim sezonie mieliśmy do dyspozycji 39 kąpielisk w regionie.

Beata Krzemińska rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

Fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP