7. Koncert Zaduszkowy – Poznań, 29 października 2019

29 października 2019 r. już po raz siódmy oddamy hołd pamięci polskim bohaterom II wojny światowej oraz ofiarom gestapo. Wszystko za sprawą Koncertu Zaduszkowego „Pamiętamy…”, który ma na celu nie tylko kultywowanie corocznej tradycji uroczystego obchodzenia Święta Zmarłych, ale i też podkreślenie wagi historii miejsca, w którym znajduje się siedziba Teatru Muzycznego. Koncert współorganizują poznański oddział Instytutu Pamięci Narodowej i Teatr Muzyczny w Poznaniu. Partnerami Wydarzenia są Fundacja Rozwoju Miasta Poznania oraz Totalizator Sportowy Lotto.

W tym roku wystąpi Męski Kameralny Zespół Śpiewu Cerkiewnego „Partes”. Jego unikalny repertuar to owoc prac muzykologicznych i starannej selekcji zabytków sakralnej sztuki wokalnej dawnej Rusi. To także szeroki projekt kulturalny, przybliżający spuściznę dorobku narodów dawnej Rzeczypospolitej. Kolejne albumy płytowe zespołu zyskały entuzjastyczne recenzje specjalistycznej krytyki, a działalność została okrzyknięta przez media „poznańskim fenomenem”. Koncerty grupy to wyrafinowany śpiew, w który integralnie wpleciona jest opowieść o dziejach cerkiewnych śpiewów. „Partes” prowadzi intensywną działalność koncertową. Artyści biorą udział w licznych festiwalach oraz projektach specjalnych. Spotykają się z dużym zainteresowaniem mediów, co zaowocowało szeregiem nagrań telewizyjnych i radiowych. W maju 2018 roku zostali laureatami 37. edycji znamienitego Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Cerkiewnej „Hajnówka” w kategorii chórów profesjonalnych jako pierwszy od wielu lat zespół z Polski.

Realizacja kolejnej już edycji Koncertu Zaduszkowego niezmiennie wynika z potrzeby upamiętniania poprzez twórczość artystyczną, będącą uniwersalnym medium przekazu, szlachetnych postaw oraz okazywania szacunku dla trudnej, lecz ważnej historii. Jest on jednocześnie doskonałą okazją do dialogu międzypokoleniowego oraz spotkania ze świadkami i bohaterami polskiej historii oraz kształtowania dumy z historii i postaw bohaterów.

Podczas wydarzenia nauczycielom zostaną wręczone certyfikaty IPN-MEN-ODN w Poznaniu poświadczające udział w szkoleniach dokształcających. Na zakończenie wszyscy uczestnicy Koncertu złożą kwiaty i znicze pod tablicą upamiętniająca bohaterów, która znajduje się nieopodal wejścia do Teatru.

Koncert jest zwieńczeniem akcji edukacyjno-społecznej „Zapal znicz pamięci”.

dr Marta Sankiewicz – Asystent prasowy Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu