REKLAMA
Aktualności
2018-02-17
Mrocza. I Zawody Halowe Młodzieżowych ...
2018-02-17
Dębowo. Dzień Sportu podczas ferii ...
2018-02-17
Bezpieczne ferie - luty 2018 ...
2018-02-17
Dębowo. Pierwszy dzień ferii zimowych ...
2018-02-17
Straż Miejska w Nakle nad Notecią ...
Nakło
Informator miejski
Sport
Miasto muzyki
Kontakt
Polecamy
Muzeum Powstanie

MuzeumAktualności

"Miasto - Ludzie - Muzeum. Nakło nad Notecią - Moje miasto - Moja historia" - MZK - 20.06.2017r.

Serdecznie zapraszamy na otwarcie wystawy "Miasto – Ludzie – Muzeum. Nakło nad Notecią - Moje miasto - Moja historia". Jest to jedna z wystaw projektu wystawienniczego Oddziału Kujawsko-Pomorskiego Stowarzyszenia Muzealników Polskich i muzeów województwa kujawsko-pomorskiego.

Projekt zakłada realizację wystaw (wraz z wydarzeniami towarzyszącymi i wydawnictwami), prezentujących opowieść o mieście widzianą przez pryzmat ludzi, który mieli znaczący wpływ (polityczny, artystyczny, społeczny, naukowy itp.) na jego rozwój. To właśnie historie mieszkańców są punktem wyjścia do prezentacji historii miasta.
Każde z 18 muzeów, które współtworzy projekt, opowiada o mieście w którym funkcjonuje i którego historię zachowuje. Wystawy (zarówno wewnętrzne – przedstawiające muzealia, jak i zewnętrzne – posterowe) prezentowane będą w różnych terminach poczynając od 1 czerwca, tak jednak by w okresie wakacyjnym powstał kujawsko-pomorski muzealny szlak kulturowy, zachęcający do obywania podróży i odkrywania ciekawych, a nierzadko wyjątkowych miejsc naszego regionu.

20 czerwca 2017 r. o godzinie 17:00 w Muzeum Ziemi Krajeńskiej w Nakle nad Notecią, ul. Pocztowa, zostanie otwarta wystawa "Nakło nad Notecią – Moje miasto – Moja historia"

Mówiąc „miasto” najczęściej myślimy o zespole architektonicznym powstałym w różnych okresach czasu. Jest ono miejscem, w którym żyją i pracują kolejne pokolenia tworząc jego historię.

Wystawa Miasto – Ludzie – Muzeum. Nakło nad Notecią – Moje miasto – Moja historia to próba pokazania sylwetek ludzi, którzy w mniejszym lub większym stopniu zaistnieli w świadomości mieszkańców. Osoby te, czasem kojarzone tylko z nazwiska, wrosły w jego historię. Z jednej strony nie wyróżniały się niczym szczególnym – pracowały (niektórzy nadal pracują), działają społecznie lub twórczo. Tym co je łączy jest fakt, że nie zajmowały najwyższych stanowisk, częściej były podwładnymi stanowiącymi napęd firmy, instytucji lub organizacji. Naszą wystawą, z jednej strony, pragniemy przybliżyć sylwetki kilku z nich, z drugiej zwrócić uwagę, że nie tylko tzw. elity mają wpływ na kształt miejscowości.

Moje miasto – Moja historia. Historia mała, prywatna, z pozoru nieistotna jednak po zastanowieniu potrafiąca mieć wpływ na większą ilość osób. Ideą wystawy jest przybliżenie sylwetek osób i pokazanie ich w miejscach, które są dla nich ważne. Poznać będzie można biografie nauczycielek, byłej komendantki hufca, twórczyni ludowej i działaczki społecznej, emerytowanego hydraulika, listonosza, podróżnika i miłośnika motocykli, właścicielki salonu optycznego oraz dyrygenta orkiestry dętej.

Tomasz Pasieka - dyrektor Muzeum Ziemi Krajeńskiej w Nakle nad Notecią