REKLAMA
Aktualności
2018-02-17
Mrocza. I Zawody Halowe Młodzieżowych ...
2018-02-17
Dębowo. Dzień Sportu podczas ferii ...
2018-02-17
Bezpieczne ferie - luty 2018 ...
2018-02-17
Dębowo. Pierwszy dzień ferii zimowych ...
2018-02-17
Straż Miejska w Nakle nad Notecią ...
Nakło
Informator miejski
Sport
Miasto muzyki
Kontakt
Polecamy
Muzeum Powstanie

MuzeumAktualności

Mamy dwóch honorowych obywateli więcej

Pytanie zadane urzędowi w sprawie honorowych obywateli Nakła nad Notecią przez miłośnika historii Bydgoszczy, zainspirowało nas do ustalenia nowych faktów w tym temacie.

Bydgoszczanin zapytał urząd o honorowego obywatela nazwiskiem Chmurowicz, który taki tytuł miał otrzymać przed wojną. W porozumieniu z Muzeum Ziemi Krajeńskiej w Nakle nad Notecią rozpoczęliśmy poszukiwania i okazało się, że rzecz taka miała miejsce. Gen. Jan Władysław Chmurowicz był przez pewien czas dowódcą 15 DP, której sztab mieścił się w Bydgoszczy (urodzony 31 grudnia 1887 r. w Przeworsku, zmarł 5 listopada 1965 r. w Krakowie). Zgodnie z informacją z lokalnej gazety rada miasta tytuł honorowego obywatela Nakła nadała mu uchwałą z 30 października 1937 r. Na tę okoliczność na terenie strzelnicy miejskiej (obecny dom kultury) odbyła się wielka uroczystość.

Przy okazji tych poszukiwań natrafiliśmy na kolejne nazwisko honorowego obywatela. Okazuje się bowiem, że tytuł ten otrzymał wcześniej marsz. Edward Śmigły-Rydz. Trwają właśnie prace nad ustaleniem tego wydarzenia.

Jeżeli i ta informacja się potwierdzi panteon naszych honorowych obywateli zwiększy się do 9 osób, a mianowicie: Jan Paweł II, ks. Jan Andrzejczak, Rafał Blechacz, O. Zdzisław Pałubicki, Gustav Bekker, Ks. Marian Wróblewicz, Monika Ciaciuch, gen. Jan Władysław Chmurowicz i marsz. Edward Śmigły-Rydz.

O dalszych szczegółach poinformujemy niebawem.

Urząd Miasta i Gminy Nakło nad Notecią