REKLAMA
Aktualności
2018-02-17
Mrocza. I Zawody Halowe Młodzieżowych ...
2018-02-17
Dębowo. Dzień Sportu podczas ferii ...
2018-02-17
Bezpieczne ferie - luty 2018 ...
2018-02-17
Dębowo. Pierwszy dzień ferii zimowych ...
2018-02-17
Straż Miejska w Nakle nad Notecią ...
Nakło
Informator miejski
Sport
Miasto muzyki
Kontakt
Polecamy
Muzeum Powstanie

MuzeumAktualności

Nasza husaria w Wiedniu

Członkowie Chorągwi Husarskiej Województwa Kujawsko-Pomorskiego uczestniczyli 9 i 10 września w inauguracji XXVI Dni Kultury Polskiej w Austrii. Jednym z głównych wydarzeń było husarskie upamiętnienie 334-lecia Odsieczy Wiedeńskiej.

Chorągiew Husarska Województwa Kujawsko-Pomorskiego rezyduje na zamku w Golubiu-Dobrzyniu. Grupa zrzesza miłośników historii kultywujących tradycje najskuteczniejszej jazdy w dziejach Polski. Zajmuje się wiernym odtwarzaniem sprzętu, wyposażenia i uzbrojenia husarskiego oraz zwyczajów, musztry i szarży. Członkowie stowarzyszenia biorą udział w uroczystościach państwowych i historycznych. Ich działalność wspiera Urząd Marszałkowski.

W ostatni weekend (9 i 10 września) husaria z Kujawsko-Pomorskiego, wspólnie z chorągwiami podlaską i sandomierską, uczestniczyła w inauguracji XXVI Dni Kultury Polskiej w Austrii, organizowanej przez Wspólnotę Polskich Organizacji w Austrii Forum Polonii. Częścią wydarzenia było upamiętnienie 334. rocznicy bitwy pod Wiedniem. W sobotę (9 września) nasza chorągiew wzięła udział w festynie kulturalno-historycznym w Muzeum Wojskowym we Wiedniu. Była parada wojsk, gawęda o polskiej husarii, pokazy musztry i wyszkolenia oraz pozorowane szarże. W niedzielę grupa husarzy prezentowała się na wzgórzu Kahlenbergu, gdzie w kościele św. Józefa odbyła się msza święta z okazji 334. rocznicy bitwy oraz 34. rocznicy obecności św. Jana Pawła II na Kahlenbergu. 

Klip filmowy z prezentacji Chorągwi Husarskiej Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Wiedniu

Na zdjęciu członkowie Chorągwi Husarskiej Województwa Kujawsko-Pomorskiego podczas prezentacji na wzgórzu Kahlenbergu

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego