REKLAMA
Aktualności
2018-02-17
Mrocza. I Zawody Halowe Młodzieżowych ...
2018-02-17
Dębowo. Dzień Sportu podczas ferii ...
2018-02-17
Bezpieczne ferie - luty 2018 ...
2018-02-17
Dębowo. Pierwszy dzień ferii zimowych ...
2018-02-17
Straż Miejska w Nakle nad Notecią ...
Nakło
Informator miejski
Sport
Miasto muzyki
Kontakt
Polecamy
Muzeum Powstanie

MuzeumAktualności

Muzeum Okregowe w Bydgoszczy ma już 95 lat!

W 2018 roku bydgoskie Muzeum  Okręgowe świętuje 95. rocznicę istnienia, zapowiadając tym samym organizację specjalnych wydarzeń jubileuszowych. Pierwszymi z nich są Ferie w Muzeum, w których programie nie zabrakło na wiązań do historii oraz otwarcie wystawy „Skarb bydgoski”, prezentującej spektakularne znalezisko.

Władze Bydgoszczy powołując do życia Muzeum, chciały nie tylko udostępnić pamiątki z przeszłości miasta, ale i zapoznać mieszkańców ze sztuką polską oraz uaktywnić miejscowych twórców. W myśl tej idei, 95 lat funkcjonowania „Wyczółka” to ponad sto trzydzieści tysięcy eksponatów, setki wystaw, tysiące zajęć edukacyjnych oraz liczne grono związanych z placówką ludzi i wielu zwiedzających. Muzeum tworzone jest przez pasjonatów, ludzi którym bliska jest „mała ojczyzna”, dziedzictwo i tradycje Bydgoszczy oraz regionu.

Muzeum chce podziękować wszystkim swoim Gościom, tworzącym wierną i zaangażowaną społeczność, wspierająca naszą instytucję, zapowiadając organizację wydarzeń mających upamiętnić bogaty i wszechstronny dorobek placówki, przedstawić jej znaczenie w kulturze. Wśród nich pojawi się m.in. specjalna wystawa poświęcona zgromadzonym przez lata nabytkom: niezwykłym artefaktom i  wyjątkowym przedmiotom oraz prowadzonym wokół nich działaniom badawczym, konserwatorskim i edukacyjnym.

Urodziny trwać będą przez cały rok, tak by każde wydarzenie stało się okazją do wymiany wspomnień i wrażeń z odwiedzającymi – zapowiadają pracownicy Muzeum.

Na początek zapraszamy do odwiedzania wystawy „Skarb bydgoski”. W  wyjątkowo krótkim czasie, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców miasta i turystom odwiedzającym Bydgoszcz,  udostępniono bezcenne znalezisko. Wspaniałe złote monety oraz biżuterię można oglądać codziennie w Europejskim Centrum Pieniądza (Wyspa Młyńska, ul. Mennica 4). Bilety wstępu: 5zł (normalny) i 3 zł (ulgowy).

Edukatorzy muzealni zapraszają z kolei na Ferie. Podczas zajęć będzie okazja, by odpowiedzieć na pytanie: czym jest dla mnie bydgoskie Muzeum? - tworząc film z animacji poklatkowej, czy też wkroczyć do niezwykłego, barwnego i fascynującego świata budowli, eksperymentów i wynalazków inspirowanych opowiadaniami z cyklu: Z książką ocalam dziedzictwo.

Ania Kornelia Jędrzejewska  - Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy