REKLAMA
Aktualności
2018-02-17
Mrocza. I Zawody Halowe Młodzieżowych ...
2018-02-17
Dębowo. Dzień Sportu podczas ferii ...
2018-02-17
Bezpieczne ferie - luty 2018 ...
2018-02-17
Dębowo. Pierwszy dzień ferii zimowych ...
2018-02-17
Straż Miejska w Nakle nad Notecią ...
Nakło
Informator miejski
Sport
Miasto muzyki
Kontakt
Polecamy
Muzeum Powstanie

MuzeumAktualności

Wyrzysk. Uroczysta inauguracja obchodów 100-lecia wybuchu Powstania Wielkopolskiego

W Wyrzysku odbyła się uroczysta inauguracja obchodów 100-lecia wybuchu Powstania Wielkopolskiego i 100-lecia odzyskania Niepodległości Polski. Doskonałym rozpoczęciem całorocznych obchodów było nazwanie im. Powstańców Wielkopolskich nowego ronda. Obiekt drogowy powstał w ramach rozbudowy drogi wojewódzkiej przebiegającej przez Wyrzysk, która była realizowana przez Wielkopolski Zarząd Dróg Wojewódzkich w latach 2016-2017.

Warto podkreślić, że taka nazwa spotkała się z największym poparciem mieszkańców podczas zarządzonych przez Burmistrza Wyrzyska konsultacji społecznych. W grudniu propozycja poparta została uchwałą Rady Miejskiej.

Oficjalnego odsłonięcia tablicy z nazwą dokonali: burmistrz Wyrzyska Bogusława Jagodzińska, przewodniczący Rady Miejskiej w Wyrzysku Stefan Rymer, wiceprzewodnicząca Sejmiku Województwa Wielkopolskiego Mirosława Rutkowska-Krupka i starosta pilski Eligiusz Komarowski.

Kolejnym elementem podkreślającym podniosłość rozpoczynających się obchodów było prawykonanie hejnału miasta, autorstwa wyrzyszczanina dr. hab. Piotra Jańczaka, znanego w Polsce i na świecie kompozytora i dyrygenta.

Dalsza część uroczystości odbyła się pod obeliskiem upamiętniającym powstańców wielkopolskich, znajdującym się przy szkole podstawowej w Wyrzysku. Tam licznie przybyłe delegacje złożyły wiązanki kwiatów i zapaliły znicze, by uczcić pamięć tych, którzy polegli za naszą wolność. Wiązankę kwiatów złożyła również prezes Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 Koło w Mroczy Maria Nowacka.

Ostatnim punktem inauguracji obchodów była uroczystość w sali widowiskowej przy Szkole Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich. Program rozpoczęła przewodnicząca Komitetu Honorowego obchodów 100. rocznicy odzyskania Niepodległości Polski i wybuchu Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 na terenie Gminy Wyrzysk Danuta Buryta-Arndt. Dalszą część poprowadzili radni Młodzieżowej Rady Miejskiej – Weronika Mróz i Jacek Spichalski. Zaproszonych gości i przybyłych mieszkańców powitała Burmistrz Wyrzyska Bogusława Jagodzińska.

Na temat Powstania Wielkopolskiego swoją prelekcję wygłosił dr. Roman Chwaliszewski. Barwny montaż słowno-muzyczny przedstawili uczniowie miejscowej szkoły podstawowej. Nie zabrakło wystąpień zaproszonych gości: posłów, radnych i członków rodzin powstańców.

Warto podkreślić, że uroczysta inauguracja rozpoczyna cykl imprez, uroczystości i wydarzeń kulturalno-historycznych, które w ciągu bieżącego roku mają upamiętniać 100. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego i 100. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości, na terenie gminy Wyrzysk.

Urząd Miasta i Gminy Wyrzysk