„Aktoreczka” Barbary Wysoczańskiej tematem czerwcowego DKK w Nakle nad Notecią

Podczas czerwcowego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki w nakielskiej bibliotece, mieliśmy przyjemność zgłębić powieść Barbary Wysoczańskiej pt. „Aktoreczka”. Książka ta zyskała ogromne uznanie wśród naszych klubowiczek, co w pełni odzwierciedla jej walory literackie i poruszającą fabułę.

„Aktoreczka” przenosi nas do roku 1950, do tętniącego życiem Nowego Yorku, miasta pełnego kontrastów – sławy, pieniędzy i samotności. Głównym bohaterem jest polski fotograf Konrad Rogowski, emigrant starający się o publikacje swoich zdjęć dokumentujących zbrodnie wojenne w Warszawie. Jego najważniejszym celem jest jednak odnalezienie nazistowskiego zbrodniarza Rudolfa Schultego. Trop prowadzi go do pięknej i niezwykle sławnej hollywoodzkiej gwiazdy, Lauren Evans.

Lauren, mimo otaczającego ją luksusu i blasku fleszy, zmaga się z samotnością i lękiem przed ujawnieniem swojej prawdziwej tożsamości. Z pozoru żyjąca jak w bajce, w rzeczywistości boryka się z trudami przeszłości, które mogą zniszczyć jej obecne życie. Wysoczańska z ogromnym wyczuciem przedstawia jej wewnętrzne zmagania, ukazując jak wysoka jest cena sławy.

Książka zachwyca swoją głębią psychologiczną i skomplikowaną fabułą.  Autorka umiejętnie łączy elementy historyczne z fikcją literacką, tworząc porywającą historię pełną napięcia i emocji. Wspaniale oddaje atmosferę powojennego Nowego Yorku oraz wewnętrzne rozterki bohaterów, co sprawia, że czytelnik z łatwością angażuje się w ich losy. „Aktoreczka” to książka, która skłania do refleksji nad ludzkimi wyborami, ceną sławy i trudną historią powojennego świata.

Następne spotkanie DKK odbędzie się 11.09.2024 o godz. 15.30, na którym omawiana  będzie „Złodziejka listów” Anny Rybakiewicz.

Spotkanie współfinansowane ze środków Instytutu Książki w Warszawie w ramach programu Dyskusyjne Kluby Książki.

 

 

Materiał: Małgorzata Kaluska – Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Nakle nad Notecią