Andrzejkowy wieczór wróżb

Andrzejki to wieczór wróżb odprawianych w nocy z 29 na 30 listopada, w wigilię świętego Andrzeja, patrona Szkocji, Grecji i Rosji. Pierwsza polska wzmianka literacka o nim pojawiła się w 1557 za sprawą Marcina Bielskiego. Dzień ten przypada na końcu lub na początku roku liturgicznego. Andrzejki są specjalną okazją do zorganizowania ostatnich hucznych zabaw przed rozpoczynającym się adwentem.
Same obchody Andrzejków przeszły na przestrzeni lat sporą zmianę, dzięki czemu obecnie stanowią świetną okazją do spotkania ze znajomymi i dobrej zabawy z przymrużeniem oka. Za sprawą tego, wróżby na Andrzejki i zabawy andrzejkowe co roku cieszą się sporą popularnością. Poniżej znajdziecie zarówno te popularne jak i mniej znane wróżby na Andrzejki.

Lanie wosku– Lanie wosku i odgadywanie kształtów jego cieni to najpopularniejsza wróżba andrzejkowa.

Rzucanie monetą– Każdy z uczestników musi pomyśleć życzenie, a następnie wybrać monetę o dowolnym nominale i z wyznaczonego miejsca spróbować trafić do naczynia z wodą. Temu, komu się uda spełni się marzenie.

Andrzejkowe serce i szpilki– Z kartek papieru wycinamy serce i na jednej ze stron zapisujemy męskie, a na drugiej żeńskie imiona. W zależności od tego, kto bierze akurat udział w zabawie, serce odwraca się w odpowiednią stronę. Później uczestnik lub uczestniczka z zawiązanymi oczami ma trafić szpilką w jedno z imion. Imię, w które trafimy, należy do przyszłego ukochanego lub ukochanej.

Wyścigi butów – W pokoju, gdzie odbywa się andrzejkowa zabawa, wybieramy start oraz metę. Następnie każdy z uczestników, jeden za drugim, układa swoje buty w stronę mety i rozpoczyna się wyścig. Kiedy skończą się buty, wtedy układamy te z końca kolejki. Tej osobie, której buty pierwsze dotrą do celu, spełni się największe marzenie.

Obchodzone w Polsce od kilku pokoleń, nie tracą na popularności, choć trwają nieco w cieniu nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia.

Nasze babcie nie świętowały Andrzejek wspólnie z dziadkami. Chłopcy i dziewczęta bawili się osobno, zresztą zabawa ta miała również nieco inny charakter. Mniej w niej było śmiechu i radości, a więcej skupienia, magii i wiary, że tego dnia przyszłość otwiera swoje tajemnice.

Autor: Sandra Pruska – PiMBP w Nakle nad Notecią