ASF zbliża się do naszego województwa. Spotkanie informacyjne w Szubinie

14 stycznia 2020 r. o godz. 12:00 w sali konferencyjnej Urzędu Miejskiego w Szubinie zorganizowano spotkanie informacyjne  dla rolników z terenu gminy Szubin hodujących trzodę chlewną. Spotkanie miało na celu uświadomienie rolników, którzy posiadają trzodę chlewną o poważnym zagrożeniu i jego skutkach, jakie niesie za sobą choroba afrykańskiego pomoru świń (ASF). Zgromadzane osoby przywitała Pani Wioletta Borys – Stachowiak – zastępca Burmistrza Szubina. W czasie trwania spotkania Powiatowy Lekarz Weterynarii Piotr Kwiatkowski omówił prezentację związaną z  rozprzestrzenianiem i zagrożeniem chorobą ASF w naszej gminie.

Rolnicy zostali poinformowani o ewentualnym dofinansowaniu z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, które mogą przeznaczyć na zbudowanie ogrodzenie wkoło chlewni, stworzenie lub modernizację niecki dezynfekcyjnej  lub przebudowanie budynku inwentarskiego tak, aby świnie były utrzymywane w oddzielnych pomieszczeniach.

Spotkanie cieszyło się sporym zainteresowaniem ze strony rolników, którzy w trakcie jak i po zakończeniu prezentacji mieli możliwość zadawania pytań. Dyskusja dot. prawidłowych zasad bioasekuracji. Łącznie w spotkaniu uczestniczyło 40 osób.

Patrycja Sułkowska – UM Szubin