Balet Cracovia Danza i jego międzywojenne czasy w Mroczy

Brawo i jeszcze raz brawo! „W starym kinie” spektakl Baletu Cracovia Danza, który artyści zaprezentowali w sobotę 13 listopada w Hali Widowiskowo-Sportowej w Mroczy został przyjęty przez publiczność entuzjastycznie. Przedstawienie tak się spodobało, że publiczność domagała się bisów. Tancerze spełnili prośbę widzów prezentując brawurowo  ponownie finałowego charlestona.

Spektakl w inscenizacji Romany Agnel, wystawiony w ramach Jesiennej Zadumy, której organizatorem jest Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji w Mroczy, był niezwykłą podróżą po największych przebojach piosenki filmowej okresu międzywojennego. Taneczne opracowanie zyskały  takie hity jak  m.in.: „Ada, to nie wypada”, „Umówiłem się z nią na dziewiątą”, „Czy tutaj mieszka panna Agnieszka”, „Barbara” czy ”Jadzia”. Spektakl, będący zbiorem pięknych miniatur, w których  królował taniec – choreografia Romana Agnel, Dariusz Brojek i Beata Broniek (tango) – a także pantomina opowiadał przede wszystkim i miłości.

Bo prawdą jest, że wszystkie międzywojenne piosenki z tego spektaklu mają wspólny mianownik: miłość, niespełnioną, nostalgiczną, ale też wesołą, żywiołową, pełną marzeń. Wytańczone sceny pokazały różne kobiety, piękne, kapryśne, wesołe, mądre; dziewczyny, które stały się motorem przedwojennego życia, dla których mężczyźni chcieli zmieniać świat.  Rewelacyjne kostiumy autorstwa Moniki Polak-Luścińskiej dopełniły ten niezwykle udany spektakl.

Brawa należą się przede wszystkim tancerzom, którzy zaprezentowali niezwykłe umiejętności, także akrobatyczne i wielki kunszt wykonawczy. Na scenie wystąpili: Marta Baranowska, Nikoleta Giankaki, Małgorzata Nabrzeska, Anna Szczotka, Dariusz Brojek, Michał Kępka, Sebastian Kubacki, Łukasz Szkiłądź, Sebastian Szul.

Przypomnijmy, że Balet Cracovia Danza, instytucja kultury miasta Krakowa, został założony przez Romanę Agnel, tancerkę i choreografa, wybitną specjalistkę w zakresie tańców dawnych. To jedyny w Polsce profesjonalny zespół tańców dawnych, specjalizujący się w tańcu barokowym i staropolskim. Jego repertuar, inspirowany m.in. traktatami mistrzów tańca oraz dawną ikonografią sięga od średniowiecza po XX wiek.

tekst: Agnieszka Malatyńska-Stankiewicz

zdjęcia: Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji w Mroczy