Barwy kajakowej jesieni

W dniach 10 i 15  października br. Koło Turystów Górskich im. Klimka Bachledy w Kcyni, dzięki współpracy z Dyrektorem Zakładu Poprawczego w Kcyni, zorganizowało cykl jesiennych spływów kajakowych. Wzięli w nim udział amatorzy kajakowych przygód z Poznania, Gdańska, Szczecina, Szubina, Solca Kujawskiego, Pakości i Kcyni. Uczestnikami byli również wychowankowie kcyńskiego Zakładu Poprawczego, doświadczeni kajakarze, na których zawsze można liczyć. Wszyscy doskonaliliśmy swoje umiejętności pokonywania licznych przeszkód oraz wzajemnej asekuracji i pomocy w sytuacjach zagrożenia. Spływy te są elementami programu wychowawczego Bezpieczne Kajakarstwo realizowanego w Zakładzie Poprawczym w Kcyni przez wychowanków pod kierunkiem wykwalifikowanej kadry Instruktorów Kajakarstwa PZKaj.

Pływanie kajakami o tej porze roku pozwala doświadczyć wszystkimi zmysłami piękna otaczającej nas przyrody. 10 października spłynęliśmy Łupawą – jedną z najtrudniejszych, a zarazem najpiękniejszych rzek na Pojezierzu Kaszubskim. Pokonanie 18-kilometrowego odcinka z Kozina do Łupawy zajęło nam cztery godziny. W deszczowej zasłonie zmierzyliśmy się z jej porywistym nurtem. Łupawa jest jak górski potok, pełna olbrzymich głazów i bystrzy, na których rozbijają się fale. Woda w niej spada z nadmorskiej moreny, unosząc na falach nasze kajaki. W wartkim nurcie tworzyły się pieniste warkocze pełne złotych liści. Jest ona jak płynny żywioł, nieczuły na kolory purpury, rdzawego złota, malachitów świerków, olch, dębów i brzóz, moczących swe bezlistne włosy w zadumie nad upływającym czasem. Mijane mroczne wysokie klify, spięte pajęczynami korzeni olbrzymich drzew z uporem stawiały opór bezlitosnym falom. Kobaltowy grzbiet rzeki przesuwał się gwałtownie między nimi jak rozpędzony tabun koni, szukający okazji do wyrwania się na otwartą przestrzeń. Żywioł porywał krzewy i olbrzymie pnie. Był jak topór drwala, co lasy strzyże niczym owce, jodły wywraca, buki wyrywa z olbrzymimi karpami, ukazując głębokie rany w morenowych zboczach. W gęstych ostępach, przez które przepływała Łupawa, leśny tartak zbierał te drzewa w olbrzymie zwałowiska. Ta dzika i nieokiełznana rzeka jest współwinna w tym drzew rozcinaniu, mimo donośnego krzyku i ich buntu w trzasku pękających pni i głuchego łoskotu po upadku.  Płynięcie Łupawą, gdy poziom wody jest wysoki, w jesiennej oprawie pełnej pastelowych wzruszeń, to wielkie przeżycie. W deszczowym woalu z mgłą na rzęsach, wirując kipielą fal jak strojną suknią zachęcała nas, tajemniczym i kuszącym uśmiechem na spotkanie z nieznaną i czarowną przygodą…. A my? Cóż…, jak zwykle z wielką radością i dreszczem rozkoszy, pisząc wiosłami swe marzenia, dawaliśmy się porywać w ten niezwykły taniec.

15 października zmierzyliśmy się ze zwałkami i bystrzami Płytnicy. To ciekawa i warta spłynięcia rzeka dla każdego amatora aktywnego wypoczynku na kajakach. Wypływa koło Bornego Sulinowa i po przepłynięciu przez były poligon sowiecki, gdzie jest uregulowana niczym kanał melioracyjny, wpływa w rejonie miejscowości Budy naturalnym już biegiem w leśne ostępy. Płynięcie nią na tym poligonowym odcinku darowaliśmy sobie. Wybraliśmy bardziej wymagający i efektowny dolny odcinek jej biegu – z małej osady śródleśnej Prądy do ujścia rzeki Gwdy w miejscowości nomen omen Płytnica. Rzeka Płytnica wpleciona swymi meandrami i zakosami w pnie sosnowego boru, w szelest grzyw rozczochranych turzyc i tataraków, jest jak indiański myśliwy-tropiciel, pełznie powoli, po kryjomu. Ubrana w roje owadów i błękitny kapelusz nieba, strojna kolorami jesieni i słońca suknię, cała nurza się w dzikim szepcie Pomorskiej Puszczy aż do dna. Powoli i leniwie płynąc, niosła ostrożnie na powierzchni zielone słońce-natchnienie. Zapadała się w jarzącą przestrzeń szmaragdowych i głębokich jarów, najczulszych krajobrazów. Wycinała w stromych brzegach głazy i mniejsze kamienie, ozdabiała się nimi jak drogocennymi wisiorami, które tworzyły niżej górskie bystrza, szypoty i wypłycenia, dodając jej powabu i zalotności, kusiła i zapraszała… Pnie starych drzew zwalone przez nieokiełzane żywioły i pracowite bobry tworzyły fantazyjne zapory w nurcie. Pokonanie ich na naszych zwinnych kajakach przyprawiało o radosny dreszcz emocji i sprawdzało nasze umiejętności.

Przepłynięcie 15-kilometrowego odcinka zajęło nam sześć godzin i już poważnie zmęczeni a zarazem syci kajakowych wrażeń i spełnieni dopłynęliśmy do Płytnicy. Jeszcze tylko zapakowaliśmy sprzęt na przyczepkę i wróciliśmy do zakładu. Tylko w oczach pozostał ten dziwny blask, tęsknota za naturalnym pięknem i rozmarzenie na wspomnienie przeżytych chwil… Na pewno o nich śnili drzemiący w samochodzie, niemiłosiernie zmęczeni Miłosz i Rafał.

Światło srebrzystą łuskę rzuca po strumieniu, ·na cały wąwóz prószy z księżyca pył szklany, ·srebrzą się sine, w niebo strzelające ściany
i czarne głuche morza lasów w oddaleniu.

Na zboczach, wśród omglonych limbowych gałęzi, ·świecą gwiazdy złociste – zda się, że z niebiosów
spadły na twarde czoła kamiennych kolosów
i odbite zawisły w iglastej uwięzi.

Cisza – – tylko dźwięk szumu słychać w skalnej dziczy, ·jakby skały i wody, i limby, i jodły
rozkołysaną, senną mowę z sobą wiodły
o rzeczy pełnej grozy, wielkiej, tajemniczej.

Mgły snują się w powietrzu drżące i niepewne, ·zda się, jakby dzwonienie szumu kołysały
i niosły je do jodeł i limb między skały – –
płyną – – znikły w rozłomach, lotne i rozwiewne.

Znów wylatują zza gór i na kosodrzewie
oparły lekkie stopy, rozsnuły warkocze, ·rozwiały skrzydeł błony szerokie, przezrocze
i ważą się przy wiatru rytmicznym powiewie.

Już płyną w dół na lasy – na wierzchołków fali
rozesłały się czarnej – na ich ciała mgliste
księżyc rzucił blask świetlny i całe srebrzyste
leżą jak welon z płynnych dziergany opali.

Wtem podniosły się w górę – lecą – wkoło szczytów
wiją wieńce, pląsają – złączyły się społem –
wiatr podbił je – zawisły nad kamiennym czołem
i uleciały w przestrzeń gwieździstych błękitów.

Pilnujcie, pilnujcie ostatnich dni lata, ·gdy zielone wachlarze drzew migocą złotem. –
O kobieto przecudna, kobieto bogata, ·szukaj za jaworami, za różanym płotem –
pytaj się pawiookich wód w okrągłym stawie, ·gdy jęk wichru przepływa przez trzcin pióropusze
(a mgła się już wznosi – Żurawie!! Żurawie!!) –
Gdzie usta, które miały całować twą duszę? Pilnujcie, pilnujcie ostatnich dni lata, ·kiedy jeszcze zielone bije zegar chwile, ·w które się już nieżywy karmin gęsto wplata…
Kobieto, włóż maskę i skrzydła motyle
i biegaj, i szukaj trwożliwie, ciekawie w chińskim pawilonie i w szpalerów cieniu

materiał. Jacek Maćkowski