Bel canto, vibrato, Legato, staccato, sopran liryczny czy koloraturowy, a może dramatyczny albo heroiczny tenor? Śpiew klasyczny królował w Więcborku

W ostatnim tygodniu lipca Więcbork stał się regionalną stolicą opery i śpiewu klasycznego. To za sprawą Mistrzowskich Warsztatów Wokalnych, które poprowadził Maestro Andrzej Dobber wraz z Andrzejem Lampertem.  Artyści przez 5 dni prowadzili lekcje, w czasie których wydobywali z młodych śpiewaków to co wydawałoby się niemożliwe. Ogrom wykonanej pracy i zacięcie zarówno prowadzących jak i uczestników kursu mogliśmy podziwiać w czasie koncertu finałowego.

Śpiewacy operowi, studenci i absolwenci Akademii Muzycznych w całym kraju zjechali do Więcborka z różnych stron Polski, aby szlifować technikę, wyraz artystyczny i interpretację. Zajęcia trwały długie godziny. Prowadzący mieli harmonogram dnia ściśle wypełniony zajęciami i konsultacjami. Z zajęć skorzystali również najmłodsi adepci sztuki wokalnej, uczestnicy sekcji wokalnej Miejsko – Gminnego Ośrodka Kultury w Więcborku, którzy mieli okazję poznać Artystów i zgłębić tajniki śpiewu klasycznego. Widząc jak trudna i ciężka jest praca nad głosem mamy nadzieję, na kolejne spotkania z artystami.

Z możliwości obejrzenia zajęć otwartych skorzystali również mieszkańcy Więcborka zainteresowani tematyką. Bardzo nas cieszy, że tak wiele osób wzięło udział w zajęciach otwartych i mogło poznać osobiście Artystów.

Uczestnicy kursu poddali się również urokowi Więcborka i aktywnie spędzali wolny czas plażując i wypoczywając w pięknych okolicznościach przyrody.

W koncercie finałowym wystąpili:

Michalina Łukaszewska

Michał Sobiech

Daria Barszczyk

Anna Bralewska

Adam Szramski

Patrycja Kliberg

Tomasz Raff

Alicja Tarczykowska

Roksana Maciejczuk

Nikodem Legun

Gabriela Gołaszewska

oraz Maestro Andrzej Dobber i Maestro Andrzej Lampert.

Artystom akompaniowały Alicja Tarczykowska i Monika Kolasińska.

Burmistrz Więcborka – Waldemar Kuszewski podziękował wykonawcom koncertu, uczestnikom kursu, prowadzącym kurs wokalny, oraz Brygidzie Dobber – Sienkiewicz – pomysłodawczyni i dyrektor artystycznej wydarzenia.

Wydarzenie zostało wpisane w harmonogram Więcborskiej Sceny Letniej i mamy nadzieję, że na trwałe zagości w pejzażu kulturalnym Więcborka.

Projekt Miejsko – Gminnego Ośrodka Kultury w Więcborku został dofinansowany ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Tekst i zdjęcia: Miejsko – Gminny Ośrodek Kultury w Więcborku