Betonowo znaczy stylowo i nowocześnie

Beton króluje niepodzielnie w realizacjach współczesnych budynków. Architekci korzystają z niego również przy projektowaniu przydomowych ogrodów czy miejsc publicznych.

Za nawierzchnią wykonaną z kostki lub płyt betonowych przemawiają nie tylko jej trwałość, łatwość w utrzymaniu i prosty montaż. O wiele ważniejszy jest design, który stale rozwija  się i przystosowuje do najnowszych trendów czy koncepcji architektonicznych.  – Beton już dawno przestał być „nudnym” materiałem. Dziś przy projektowaniu kostek i płyt betonowych stawia się na bogate wzornictwo, różnorodność faktur oraz kolorów. Dzięki rozwiniętej technologii produkcji są one bardzo zbliżone wyglądem do naturalnych materiałów. Czasem na pierwszy rzut oka bardzo trudno je odróżnić od kamienia czy drewna – mówi Wojciech Średniawa, Główny Projektant z Polbruk S.A. Przy urzeczywistnianiu wizji projektantów stosowane są również inne betonowe prefabrykaty, które dopełniają kreowaną przez nich rzeczywistość. W nowoczesnych założeniach stosowane są obrzeża, murki czy palisady wykonane właśnie z betonu. Całość projektu uzupełnia bardzo często mała architektura, czyli siedziska, ławki, kosze na śmieci, a nierzadko również rzeźby i fontanny. Dopełnieniem tak budowanej przestrzeni jest oczywiście zieleń spójna z zamysłem architekta.

Beton rządzi…

…nie światem, lecz projektowaniem przestrzeni, zwłaszcza, gdy w pobliżu naszego domu chcemy stworzyć nowoczesne otoczenie pasujące stylem do jego wnętrza i architektury. Żaden z materiałów nie jest tak uniwersalny i tak dobrze nie pasuje do szkła i stali. Liczba deseni, wzorów, kolorów i kształtów jest olbrzymia. – W nowoczesnej architekturze często stawia się na ekologię i naturalne materiały. Są one jednak droższe niż ich betonowe odpowiedniki, a do tego trudniejsze w utrzymaniu – podkreśla Wojciech Średniawa .  Drewno z powodzeniem możemy zastąpić płytami Polbruk Lira. Kształtem i wyglądem przypomina ona typową deskę – czyli jest prostokątna oraz posiada charakterystyczne dla drewna spękania, słoje, sęki oraz fakturę. Jeszcze bardziej ekskluzywnie prezentuje się Forest o drukowanej fakturze. Występuje ona w niezwykle modnych kolorach postarzanego drewna (Nordic White) oraz brązowej dębiny (Oak Brown).

Gdy zależy nam na bardziej industrialnym charakterze przestrzeni wokół naszego nowoczesnego domu, warto zwrócić uwagę na ażurową płytę Extrano. To, co sprawia, że jest ona ciekawym rozwiązaniem, to regularne otwory przywodzące na myśl swoim wyglądem pasy na futrze tygrysa lub kubistyczne kłosy zboża. W większych założeniach architektonicznych takich jak place czy podjazdy stworzona z niej nawierzchnia przypomina z kolei pokład statku kosmicznego. Równie ciekawym i futurystycznym rozwiązaniem są nawierzchnie betonowe z dodatkiem luminoforów. Absorbują one za dnia światło dzienne, żeby po zapadnięciu zmroku emitować przyjemną niebieską poświatę. –  O uniwersalności betonowych kostek i płyt świadczy nie tylko ich design, ale również zróżnicowana grubość. Dzięki  czemu  możemy zbudować z ich pomocą nawierzchnię alejek, tarasów, deptaków, ale również podjazd do garażu – dodaje Wojciech Średniawa. Stwarza to olbrzymie możliwości aranżacyjne, które możemy uzupełnić o detale i małą architekturę.

Betonowe wisienki na torcie

W aranżacjach nowoczesnych ogrodów elementami dopełniającym kompozycję będą obrzeża, murki i palisady. Nie zawsze muszą one służyć tylko jako elementy wytyczające granicę pomiędzy aleją, tarasem czy podjazdem a terenem pokrytym zielenią. Bordery, o ile ich kształt temu sprzyja, to dobre miejsce na zamontowanie dodatkowego oświetlenia, które podniesie walory estetyczne założenia. – Doskonale nadają się do tego na przykład obrzeża Flesz w kształcie odwróconej litery „L”. Pod ich daszkiem z powodzeniem można zamontować taśmę LED, która nie tylko doświetli ścieżkę, ale także doda jej futurystycznego wyglądu – przekonuje Wojciech Średniawa. W przypadku murków betonowych oprawę oświetleniową można z kolei wbudować w utworzoną z bloczków ścianę. Inne zastosowanie to obudowanie z ich pomocą elementów małej architektury, takich jak fontanny czy oczka wodne. Ciekawym elementem wystroju naszego ogrodu mogą być także palisady betonowe. – Z ich pomocą można wygrodzić poszczególne przestrzenie. Dobrym pomysłem jest stworzenie z nich kwietników lub po prostu zastosowanie ich jako elementu dekoracyjnego – radzi projektant Polbruk.

Jak nietrudno zauważyć, możliwości projektowych jest naprawdę wiele. Musimy jednak pamiętać o tym, żeby zachować umiar i dokładnie przemyśleć zastosowanie poszczególnych elementów betonowych. Zwłaszcza wtedy, gdy dysponujemy niewielką powierzchnią ogrodu.

Aneta Rymarska – TOK TOK