Bezzałogowy statek powietrzny FlyEye w 8.Kujawsko-Pomorskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej

W roku 2020 żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej wykonali blisko 1000 godzin lotów na Bezzałogowym Statku Powietrznym (BSP) FlyEye. W gronie 9 Brygad OT, które mają już na swoim wyposażeniu BSP, są również żołnierze 8 Kujawsko – Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

WOT w chwili obecnej posiada 12 zestawów mini FlyEye. Jeden z nich znajduje się u kujawsko-pomorskich Terytorialsów. W jego skład wchodzą 4 platformy powietrzne. Szeroko pojętą eksploatacją sprzętu zajmują się żołnierze-operatorzy, dla których zostały wyodrębnione specjalne etaty. Mają oni swój wymierny wkład w ilość godzin nalotu podsumowujący rok 2020 za WOT. Do chwili obecnej wykonali 125 godzin nalotu.

Na początku pracy z bezzałogowcem, żołnierze wzięli udział w licznych kursach i szkoleniach przygotowujących ich do roli operatorów. Był to m.in. kurs zorganizowany przez producenta – firmę WB Electronics w Gliwicach. Terytorialsi odbyli również szkolenia: przygotowujące do uzyskania kwalifikacji operatora samolotu bezzałogowego o masie startowej do 25 kg oraz podstawowy kurs operatorów BSP o masie startowej do 150 kg (zorganizowane przez Lotniczą Akademię Wojskową w Dęblinie).

Po uzyskaniu niezbędnych kwalifikacji, operatorzy z 8.K-PBOT wzięli czynny udział w zintegrowanym szkoleniu Komponentu Lotnicznego Fly View 3.0 dla pododdziałów WOT, wyposażonych w bezzałogowe statki powietrzne klasy mini FlyEye. Zgrupowanie było zorganizowane we współpracy ze Strażą Graniczną i odbyło się w dniach 02.09-10.11.2020 r.

FlyEye, jest systemem zaprojektowanym do misji rozpoznawczych i obserwacyjnych. W warunkach bojowych może być użytkowany do obserwacji pola walki, patrolowania granic i skutków katastrof, a także monitoringu infrastruktury krytycznej. Zestaw posiada obserwacyjne głowice dzienno-nocne, umożliwiające również obserwację termowizyjną. Sprzęt jest przystosowany do działania w trudnym terenie. Jego niewątpliwym atutem jest start „z ręki” operatora, bez żadnych dodatkowych elementów wspomagających. Dzięki możliwości lotu również na zasadzie szybowania, jest on w stanie utrzymywać się w powietrzu przez długi czas oraz co ważne w sposób cichy. Znacznie zmniejsza to ryzyko jego wykrycia.

W razie potrzeby żołnierze-operatorzy BSP z 8.Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej, pozostają w gotowości do pomocy przy monitorowaniu stanu zatoru lodowego na Wiśle w okolicy tamy we Włocławku.

Oficer Prasowy 8.K-PBOT por. Paweł BANASIAK