Bibliotekarz poleca: „Pasztety, do boju!” – radosna powieść, która zmusza do śmiechu

Młoda francuska pisarka Clementine Beauvais napisała rewelacyjną książkę dla młodzieży. Czytając ją każdy będzie się uśmiechał od pierwszego aż do ostatniego zdania.  Jest ona pełna optymizmu oraz niesie ze sobą przesłanie.

Bohaterkami książki są trzy dziewczyny, które wygrały w szkolnym konkursie na najbrzydsze dziewczyny w szkole, zdobywając tytuł Złotego, Srebrnego i Brązowego Paszteta.  Narratorką jest Mireille, która już po raz kolejny zdobyła ów tytuł i postanawia wesprzeć swoje koleżanki, które po raz pierwszy znalazły się w gronie zwycięzców tego, dość absurdalnego konkursu. Mireille wpada na pomysł by wraz z Astrid i Hakimą wyruszyć rowerami do Paryża.

Głównym trzonem opowieści stają się przygody, które na nich czekają podczas podróży i które sprawiają, że to wszystko staje się wspaniałą lekcją życia.

W książce można odnaleźć ogromną liczbę poruszanych problemów, z którymi borykają się nastolatki. Zaczynając od prześladowania w szkole, problemy wieku dojrzewania, pierwszą miłość, aż po akceptację siebie. To książka o tym, że warto siebie lubić. Opowiada o uniwersalnym świecie nastolatków, z tymi samymi problemami, niezależnie od tego, skąd są.

Na początku książki czytelnik znajdzie spis piosenek, które idealnie uzupełniają treść książki. Jeśli ktoś lubi słuchać muzyki podczas czytania warto posłuchać.

Książka Clementine Beauvais zdobyła nagrodę za Najlepszą Młodzieżową Książkę Roku.

W jednej z francuskich gazet napisano: „Wyróżnia się dowcipnym stylem, pełnym humoru wymierzonego w okrucieństwo, złośliwość i obsesję wyglądu fizycznego. Najpiękniejsza powieść sezonu”.

We Francji wystawiono ją również na deskach teatru. Trwają także prace nad powstaniem filmu na jej podstawie.

Z pewnością jest to książka, która wywołuje emocje.

Autor: Katarzyna Hass, Filia Biblioteczna w Paterku PiMBP w Nakle nad Notecią