Bibliotekarz poleca. „Zosia z Wołynia” Mateusza Madejskiego

161

Mateusz Madejski „Zosia z Wołynia Prawdziwa historia dziewczynki, która ocaliła żydowskie dziecko”, wydana przez ZNAK HORYZONTY” w 2020 roku.

Literatura faktu, to niezwykła historia kobiet, które połączył Holokaust!

Zosia jest sama w cudzym mieszkaniu. Na zewnątrz świat wali się w gruzy. Pobliskie wioski są palone przez bandy UPA. Niemcy mordują Polaków i Żydów. Armia Hitlera zdaje się niezwyciężona. A Zosia jest sama. Ale czy na pewno? Zza ściany dobiega dziwny dźwięk. Decyzja, by zajrzeć do niewielkiej kryjówki, zaważy nie tylko na życiu Zosi. Teraz nie ma o tym pojęcia, ale to, co za chwilę zrobi, doprowadzi ją po latach do Yad Vashem. Dzięki temu zostanie Sprawiedliwą wśród Narodów Świata…

Życie Zofii Hołub to historia XX-wiecznej Polski w pigułce. Ucieczka przed bandami UPA mordującymi Polaków na Wołyniu, ratowanie żydowskiego dziecka, uniknięcie transportu do Auschwitz, wyjazd na Ziemie Odzyskane i małżeństwo z Żołnierzem Wyklętym.

Losy Zosi splatają się ponadto z życiem dwóch innych wyjątkowych kobiet – Inki, dziewczynki skazanej przez nazistów i Polaków na śmierć, oraz Stanki, której rodzina heroicznie decyduje się na ukrywanie i wychowywanie żydowskiego dziecka.

Dziennikarz Mateusz Madejski to wnuk głównej bohaterki, przedstawia nam rozmowę z własną babcią i odkrywa przed czytelnikami, jak wiele tajemnic i tragicznych wydarzeń skrywa historia większości polskich rodzin.

Autor: Stefania Bielecka PiMBP w Nakle nad Notecią