Boże Narodzenie w dawnej Polsce

W środę 11 grudnia 2019 roku Filia Biblioteczna wspólnie z Wiejskim Domem Kultury w Paterku gościli w swoich progach panią Małgorzatę Jarocińską – historyka z pasją, która opowiadała dzieciom i młodzieży o tym jak w dawnej Polsce obchodzono Boże Narodzenie. Gawędziarkę przywitał kierownik WDK pan Paweł Pałubicki.

Podczas spotkania można było się dowiedzieć jak wyglądała wieczerza wigilijna przed wiekami oraz jakie tradycje i zwyczaje naszych przodków zachowały się do dnia dzisiejszego. Zasłuchane w piękną gawędę pani Jarocińskiej dzieci poznały także znaczenie wielu symboli bożonarodzeniowych takich jak sianko pod obrusem, łamanie się opłatkiem czy wolne miejsce przy stole. Pani Jarocińska przybliżyła również historię kolęd. Wspólnie wszyscy zaśpiewali „Przybieżeli do Betlejem”, …..

W drugiej części  spotkania uczestnicy spotkania wzięli udział w warsztatach piernikowych. Pod czujnym okiem instruktorek pani Joanny Makowczyńskiej i Marii Frankiewicz  z WDK dzieci samodzielnie przygotowały piernikowe ciasto z którego wykroiły choinki, renifery gwiazdy, bałwanki, gwiazdorki. Najmłodszym pomagali rodzice i opiekunowie. Po upieczeniu rozpoczęto dekorowanie piernikowych wspaniałości. Z uśmiechem zadowolenia i buzią w kolorowym lukrze z posypką dzieci poczęstowały panią gawędziarkę samodzielnie upieczonymi piernikami.

Na zakończenie bibliotekarka pani Katarzyna Hass w imieniu współorganizatorów z gromkim okrzykiem dzieci DZIĘKUJEMY, podziękowała  pani Jarocińskiej za piękne opowieści o grudniowych świętach.

Opracowanie: Joanna Makowczyńska