Bożonarodzeniowe przedstawienie w Nakielskim Ośrodku Kultury

Grudzień w nakielskim Przedszkolu DONALD upływa pod znakiem przygotowań do najpiękniejszych świąt w roku – Bożego Narodzenia. Aby podkreślić wyjątkowy charakter tych świąt we wtorek 10 grudnia w Nakielskim Domu Kultury odbyło się przedstawienie bożonarodzeniowe przygotowane przez przedszkolaków z DONALDA pod kierunkiem swoich pań. Na wstępie wszystkich zgromadzonych gości przywitała p. Dyrektor Grażyna Lewandowska, życząc wszystkim zdrowych i spokojnych Świąt Bożego Narodzenia.

Piękna scenografia wprowadziła zgromadzoną publiczność w świąteczny nastrój.  Na scenie stała wielka szopka, w której Maryja i Józef znaleźli swoje miejsce, zaś głośno rozbrzmiewające kolędy w wykonaniu uczniów Państwowego Zespołu Szkół Muzycznych im. Artura Rubinsteina w Bydgoszczy wypełniły cały budynek NOKU. W ten sposób rozpoczęło się wspólne kolędowanie wszystkich uczestników imprezy.

Jako pierwsza zaprezentowała się na scenie grupa dzieci 6-letnich. Przygotowały one jasełka bożonarodzeniowe, w których to opowiedziały historię przyjścia na świat Pana Jezusa. Dzieci w specjalnie przygotowanych kostiumach w scenografii nawiązującej do Betlejem przedstawiły sceny narodzin Jezusa Chrystusa. Wśród śpiewu aniołów do żłobka przybyli rozradowani pastuszkowie, a nowonarodzonemu dzieciątku pokłony złożyli również królowie i dzieci. Inscenizacja przeplatana była pięknymi kolędami i pastorałkami. Śpiewom towarzyszyły dźwięki gry na dzwonkach i janczarach, które sprawiły, że atmosfera zrobiła się bardzo świąteczna.

Następnie swoje programy artystyczne przedstawiły grupy młodsze 3-, 4- i 5-latki. Dzieci recytowały świąteczne wierszyki, śpiewały pastorałki przy akompaniamencie instrumentów perkusyjnych oraz zatańczyły przy żłobku nowonarodzonemu dzieciątku. Przedszkolaki z dużym zaangażowaniem odgrywały swoje role i przeżywały magię Świąt Bożego Narodzenia. Po występach mali aktorzy zostali nagrodzeni wielkimi brawami i gratulacjami.

Po części artystycznej na dzieci czekała wielka niespodzianka.   Na scenie pojawił się Mikołaj w towarzystwie bałwana Olafa z Krainy Lodu, który obdarował artystów wspaniałymi prezentami. Oprócz wspaniałego świątecznego  nastroju nie zabrakło również poczęstunku, o który zadbali organizatorzy imprezy. Stół zastawiony był pachnącymi piernikami, cukierkami i słodkimi mandarynkami.

Na zakończenie głos zabrała ponownie p. Dyrektor, która pogratulowała małym wykonawcom wspaniałych występów. Kolejny raz okazało się, że takie wspólne spotkania, emocje i przeżycia zbliżają ludzi, a dzieciom pokazują jak ważna jest tradycja Świąt Bożego Narodzenia i jak bardzo rodzinne jest to święto.

Organizatorzy spotkania dziękują wszystkim, którzy pomogli w przygotowaniu imprezy bożonarodzeniowej.

Katarzyna Geppert