Budowa domu coraz droższa przez drożejące działki

Po znacznie spokojniejszym sierpniu, we wrześniu właściciele działek budowlanych mocniej wywindowali swoje oczekiwania cenowe. Szukający parcel mogli jednak znaleźć regiony z promocjami.

We wrześniu wzrost cen ofertowych działek budowlanych można było zaobserwować w 11 miastach wojewódzkich. Te względem sierpnia urosły od niespełna 1 proc. do nawet 33 proc. – wynika z danych Bankier.pl udostępnionych przez serwis nieruchomości Otodom.pl. Nieznaczny wzrost kwot wpisywanych w ofertach sprzedaży parcel pod budowę domu odnotowano m.in. w Warszawie. W stolicy działki wyceniane były średnio na 857 zł/mkw. Wzrost na poziomie 0,9 proc. i nominalnie 8 zł/mkw. pozwolił jednak po raz pierwszy przekroczyć barierę 850 zł/mkw.

W stolicy najmocniej wzrosły oczekiwania sprzedających duże działki o powierzchni od 50 do 100 arów, które we wrześniu wyceniane były średnio na 726 zł/mkw. (wzrost o 10,5 proc. i 69 zł/mkw.), a także działki o powierzchni od 12 do 20 arów, za które oczekiwano średnio 774 zł/mkw. (wzrost o 5,3 proc. i 39 zł/mkw.).

Taniej niż w sierpniu można było za to znaleźć najmniejsze działki o powierzchni do 8 arów, które wystawiane były za średnio 1271 zł/mkw. (spadek o 0,8 proc. i 10 zł/mkw.).

We wrześniu najmocniej wystrzeliły ceny ofertowe parcel pod budowę domu w Olsztynie, które oferowano średnio za 286 zł/mkw. – o 33,6 proc. i 72 zł/mkw. drożej niż w sierpniu. Podwyżkę spowodowała znacznie wyższa niż w sierpniu wycena najmniejszych działek o powierzchni do 8 arów, za które we wrześniu oczekiwano średnio 1758 zł/mkw. – niemal czterokrotnie więcej niż miesiąc wcześniej.

Wzrost cen ofertowych parcel powyżej 10 proc. odnotowano także w Szczecinie, gdzie były one wyceniane średnio na 318 zł/mkw. (wzrost o 14,8 proc. i 41 zł/mkw.). O niespełna 10 proc. oczekiwania osób sprzedających działki budowlane zwiększyły się w przypadku Bydgoszczy i Gorzowa Wielkopolskiego – odpowiednio o 9,5 i 9,2 proc.

Na wrześniową promocję mogli za to liczyć szukający działki pod budowę domu w Łodzi, Opolu, Gdańsku i Wrocławiu. Najmocniej ceny ofertowe parcel względem sierpnia obniżyły się w Łodzi. Metr kwadratowy ziemi pod budowę domu był tam wyceniany średnio na 324 zł/mkw. (spadek o 8,2 proc. i 29 zł/mkw.). Działki budowlane w Gdańsku oferowano średnio o 4,3 proc. taniej niż w sierpniu, we Wrocławiu o 1,3 proc., a w Opolu o 4,9 proc.

Spadek cen ofertowych w Gdańsku przy jednoczesnym wzrośnie o 4,4 proc. w Poznaniu sprawił, że to stolica woj. wielkopolskiego we wrześniu okazała się drugim, po Warszawie, najdroższym miastem w Polsce. We wrześniu metr kwadratowy działki pod budowę domu był wyceniany w Poznaniu średnio na 588 zł/mkw.

Biorąc pod uwagę poszczególne metraże, oczekiwania sprzedających parcele pod budowę domu najmocniej, poza wspomnianym Olsztynem, wzrosły w Białymstoku. Podwyżka o 55,4 proc. (nominalnie o 148 zł/mkw.) dotyczyła działek o powierzchni od 20 do 50 arów. Głębiej do kieszeni musieli sięgnąć także szukający działek o powierzchni do 8 arów we Wrocławiu, które oferowane były średnio za 809 zł/mkw. – o 26 proc. i 167 zł/mkw. drożej niż miesiąc wcześniej.

Na znaczącą obniżkę względem sierpnia mogli liczyć z kolei szukający działek o podobnej powierzchni w Gdańsku. Te były wyceniane średnio na 375 zł/mkw. – o 27,5 proc. taniej niż we wrześniu. Jeszcze mocniej – średnio o 47,9 proc. – obniżyły się oczekiwania wystawiających na sprzedaż największe działki o powierzchni przekraczającej hektar w Kielcach.

W porównaniu z wrześniem 2018 r. jedynie w Gorzowie Wlkp., Łodzi i Kielcach można było liczyć na niższe kwoty w ogłoszeniach o sprzedaży parcel pod budowę domu. Ceny ofertowe w ciągu roku spadły tam odpowiednio o 9 proc., 4,4 proc. i 1,5 proc.

Największy wzrost oczekiwań sprzedawców w skali roku (średnio o 90,7 proc.) odnotowano w Olsztynie. Powyżej 20 proc. w porównaniu z wrześniem ubiegłego roku ceny ofertowe wzrosły z kolei w Gdańsku i Krakowie.

W przypadku poszczególnych województw ceny ofertowe działek budowlanych najmocniej, średnio o 10,3 proc., wzrosły w woj. podlaskim i wyniosły średnio 107 zł/mkw. Drożej niż w sierpniu było także w województwach: warmińsko-mazurskim (wzrost o 7,9 proc.), wielkopolskim (wzrost o 5,8 proc.), zachodnio-pomorskim (wzrost o 5,3 proc.), świętokrzyskim (wzrost o 4,9 proc.), lubelskim (wzrost o 3,3 proc.), dolnośląskim (wzrost o 2,2 proc.) oraz małopolskim (wzrost o 0,8 proc.).

Oczekiwania sprzedających parcele najmocniej spadły z kolei w woj. śląskim i mazowieckim – odpowiednio o 3,3 i 3,1 proc.

W skali roku ceny ofertowe wzrosły w 15 województwach. Najgłębiej do portfeli w porównaniu z wrześniem 2018 r. musieli sięgać szukający działki pod budowę domu w woj. warmińsko-mazurskim (wzrost o 36,7 proc.) i podkarpackim (wzrost o 32,2 proc.). Jedynie w woj. pomorskim kwoty wpisywane w ogłoszeniach sprzedaży utrzymały się na tym samym poziomie. Nieznaczny wzrost poniżej 1 proc. zanotowano kolei w woj. mazowieckim i śląskim.

Marcin Kaźmierczak

Średnie ceny ofertowe działek budowlanych dla województw i miast wojewódzkich we wrześniu 2019 r.

źródło Bankier.pl