Co ważniejsze, mecz piłkarski czy wymiar sprawiedliwości?

Kolejnym tematem, który stanowi trzon programu Konfederacji, („Piątka Konfederacji”) jest reforma polskiego sądownictwa. „Stoimy pod instytucją, w której na jednego asystenta przypada trzech sędziów (według danych ogólnopolskich). W trakcie meczu piłkarskiego sędzia ma do dyspozycji trzech asystentów (dwóch liniowych i techniczny). Zatem zadajmy sobie pytanie, co traktujemy poważniej — mecze piłkarskie czy rozprawy sądowe, na których decyduje się nasza przyszłość?”- rozpoczęli bydgoscy konfederaci.

Remedium na bolączki polskiego sądownictwa przedstawił prawnik i lider listy Konfederacji Marcin Sypniewski: „Zmiany personalne w sądownictwie nic nie dają. Czas trwania postępowań sądowych nadal się wydłuża – w okresie rządów PiS średni czas trwania postępowania wydłużył się średnio o ponad miesiąc, potrzebujemy zmian systemowych. My, Konfederacja, jesteśmy za tym, żeby zamiast nacisków i kontroli politycznej pracę sądów i sędziów oceniał bezstronny system informatyczny. W taki sposób dojdzie do parametryzacji pracy sądów, a według jej wyników słabi sędziowie będą zwalniani, a najlepsi awansowani”.

„Kolejną kwestią naprawy wymiaru sprawiedliwości, są asystenci. Jak słusznie wskazaliśmy, na jednego asystenta przypada trzech sędziów. Przecież to jest jakiś absurd. W krajach europejskich jest odwrotnie, na jednego sędziego przypada dwóch — trzech asystentów. Nie może być tak, że absolutnie błahymi sprawami musi zajmować się osobiście świetnie wykształcony sędzia z wieloletnim stażem. Sędziowie powinni zająć się wymierzaniem sprawiedliwości, a nie czynnościami technicznymi. Każdy sędzia powinien mieć co najmniej jednego asystenta” – powiedział Marcin Sypniewski.

Marcin Sypniewski odniósł się również do stanu technicznego w polskim sądownictwie: „Należy wprowadzić całkowicie elektroniczny obieg dokumentów w postępowaniu sądowym. Skoro potrafimy na szeroką skalę wprowadzić elektroniczne składanie PIT-ów, skoro spółki muszą składać sprawozdania elektronicznie, to tym bardziej możemy wprowadzić całkowicie elektroniczne postępowanie sądowe. Skróci to czas, gdyż dziś wymiana pism trwa tygodniami” – mówił Marcin Sypniewski.

Skróceniu czasu trwania postępowania sądowego przysłuży się także zmiana w wydawaniu opinii przez biegłych. „Powinien powstać elektroniczny system, dzięki, któremu opinie będą zlecane na zasadzie aukcji. Dzisiaj na wolnym rynku kosztorys naprawy samochodu kosztuje od 100 do 400 złotych i jest wykonywany „od ręki” lub na drugi dzień, a ten sam kosztorys w postępowaniu sądowym kosztuje blisko tysiąc złotych i czeka się na niego miesiącami. Dodatkowo część niespornych spraw mogą przejąć notariusze, podobnie jak ma to miejsce w postępowaniach spadkowych. Znacznie odciąży to sądy” – mówił Sypniewski.

Konfederacja proponuje także, aby pouczenia i uzasadnienia były napisane prostym językiem. W ten sposób każda osoba mogłaby je zrozumieć.

„Naszym celem jest proces w miesiąc”. – zakończył Sypniewski.

Konfederacja Bydgoszcz