Czesław Miłosz na trwałe wpisał się w polską i światową literaturę

W uchwale o ustanowieniu roku 2024 Rokiem Czesława Miłosza, Senat w dwudziestą rocznicę śmierci poety oddaje hołd jednemu z najwybitniejszych twórców naszych czasów, który na trwałe wpisał się w polską i światową literaturę.

W związku z tym wydarzeniem, w  oknach Wypożyczalni książek dla dorosłych została przygotowana wystawa przedstawiająca portret jednego z największych twórców XX wieku.

Przybliżając  biografię tego słynnego poety, nabieramy nadziei, że uda się przeniknąć fenomen talentu  Miłosza, zrozumieć, co ukształtowało jego umysłowość, wyobraźnię i wrażliwość poetycką.

To wybitny prozaik, eseista, tłumacz, dyplomata i historyk literatury. Jeden z największych poetów polskich, laureat Nagrody Nobla w roku 1980 i wielu innych prestiżowych nagród literackich, tłumaczony na kilkanaście języków. Doktor honoris causa wielu uniwersytetów w USA i w Polsce, honorowy obywatel Litwy i miasta Krakowa. Urodził się 30 czerwca 1911 roku w Szetejniach na Litwie, zmarł 14 sierpnia 2004 w Krakowie.

Współtwórca znanej awangardowej grupy literackiej „Żagary”. Wprowadził do literatury polskiej nowy gatunek literacki – traktat poetycki, wydany w 1957 roku w  Paryżu, będący połączeniem gawędy, rozprawy filozoficznej i eseju, ukazujący historię poezji polskiej.

Wszystkie wiersze pozwalają prześledzić ewolucję twórczą Miłosza. Przede wszystkim jednak dają możliwość smakowania wielości gatunków i tonacji, nastrojów i stylów. Takim bogactwem nie obdarzył literatury polskiej nikt poza Miłoszem.

Do dziś w pięknej i mądrej poezji Miłosza rozczytują się pokolenia.

 

 

Natalia Warzybok / PiMBP w Nakle nad Notecią