Czyszczenie i dezynfekcja za pomocą urządzeń Kärcher z podgrzewaniem wody w trybie pary

Urządzenia wysokociśnieniowe są niezastąpione w bardzo wielu branżach i zadaniach czyszczących. W przeciwieństwie do metod bezciśnieniowych, urządzenia ciśnieniowe charakteryzują się niskim zużyciem wody i większą siłą czyszczenia. Wiele zalet mają urządzenia wysokociśnieniowe z podgrzewaniem wody, które wykorzystują wodę podgrzaną do 85 °C. To kombinacja wysokiej temperatury i ciśnienia daje spektakularne efekty czyszczenia.  Urządzenia tego typu oferowane przez firmę Kärcher, oznaczone symbolem HDS mogą pracować także w trybie czyszczenia parą. W tym trybie urządzenie eliminuje z czyszczonej powierzchni wszelkie bakterie i wirusy nieodporne na działanie wysokiej temperatury. Firma Kärcher gwarantuje, iż jej maszyny typu HDS mogą stanowić ważny element procesu dezynfekcji. Dodatkowo urządzenia te wykazują doskonałą skuteczność przy minimalnym zużyciu środka czyszczącego, a w wielu przypadkach obywają się bez niego, czyszcząc samą gorącą wodą lub parą. Czyszczona powierzchnia szybko wysycha, gdyż jest po myciu ciśnieniowym podgrzana.

Urządzenia wysokociśnieniowe z podgrzewaniem wody mogą podnieść temperaturę tej cieczy z około 12 °C do 155 °C w trybie czyszczenia parowego. Takie urządzenia jednymi z podstawowych filarów działalności biznesowej firmy Kärcher,  globalnego producenta urządzeń czyszczących. Woda jest podgrzewana w kotle palnikowym w urządzeniu, które posiada podwójnie skręcaną wężownicę grzewczą, co zapewnia oszczędność miejsca i wysoką wydajność grzewczą. Palnik niskoemisyjny może pracować na zwykłym oleju opałowym lub biodieslu. Alternatywnie, urządzenia te mogą być również wyposażone w kocioł elektryczny. Są one wówczas przeznaczone do stosowania w sytuacjach, które wymagają zerowej emisji: na przykład w dużych kuchniach, basenach lub innych pomieszczeniach zamkniętych. Przy pełnej wydajności i maksymalnym ciśnieniu roboczym (ok. 700 l/h i 120 bar dla typowej maszyny średniej klasy) woda pod wysokim ciśnieniem jest podgrzewana do maksymalnie 85 °C. Poprzez redukcję objętości wody, w  wężownicy grzewczej powstaje para o temperaturze do 155 °C, co pozwala czyścić parowo duże powierzchnie.

 

Wysoka temperatura przyspiesza proces czyszczenia

Energia cieplna odgrywa kluczową rolę w przyspieszeniu i poprawie efektywności procesu czyszczenia. Oprócz mechanicznego działania strumienia wody pod ciśnieniem, detergentów i czasu, temperatura jest jednym z czterech współzależnych parametrów, które decydują o powodzeniu procesu czyszczenia według koła Sinnera (model wynaleziony przez dr Sinnera do opisania procesów czyszczenia). Wszyscy wiedzą z doświadczenia, że ciepła lub gorąca woda jest ważna na przykład przy próbie zmycia oleju z rąk. Mycie ich zimną wodą – nawet jeśli używasz mydła – jest jak walka z wiatrakami. Pełny efekt można uzyskać dopiero po wykorzystaniu ciepłej wody.

Oczywiście efekt ten odnosi się również do profesjonalnych prac porządkowych. Wprowadzenie wyższej temperatury gwarantuje, że brud i zabrudzenia tłuste np. smary szybko się rozpadają: Wzrost temperatury o każde 10°C przyspiesza procesy chemiczne i skraca o połowę czas reakcji. Olej, tłuszcz i sadza są usuwane przez ciepło i mogą być łatwiej usunięte. Oleje i smary również szybciej emulgują, gdy stosowana jest gorąca woda. Różne praktyczne przykłady – od garażu samochodowego lub warsztatu do dużego przedsiębiorstwa przemysłowego – pokazują, że zastosowanie gorącej wody może skrócić całkowity czas czyszczenia nawet o 40%. Prowadzi to do obniżenia kosztów. Kolejnym kluczowym czynnikiem w przypadku stosowania urządzeń HDS jest przyspieszenie procesu schnięcia. Powierzchnie, które są czyszczone gorącą wodą, pozostają lekko podgrzane i dlatego szybciej schną.

Mniejsze zużycie detergentów i mniej patogenów – bakterii oraz wirusów

Podczas gdy konwencjonalne urządzenia bez podgrzewania wody mogą z reguły osiągać pożądane rezultaty tylko w połączeniu z odpowiednim środkiem czyszczącym, urządzenia z podgrzewaniem wody szybciej wykonują swoją pracę. Zazwyczaj uporczywe zabrudzenia, takie jak zabrudzone tłuszcze, resztki żywicy lub oleju, zaczynają się rozpadać po zastosowaniu gorącej wody, co oznacza, że zużycie detergentu jest minimalne. W wielu przypadkach nie ma potrzeby stosowania żadnego środka czyszczącego. Jest to nie tylko korzystne dla środowiska, ale także optymalne kosztowo.

Urządzenia wysokociśnieniowe z podgrzewaniem wody są szczególnie popularne w miejscach, które wymagają najwyższych standardów higieny i muszą zwalczać zagrożenia takie jak bakterie czy wirusy, nieodporne na działanie tak wysokich temperatur, jakiego przykładem jest COVID – 19 – koronawirus. Obecnie, gdy koniecznością stała się dezynfekcja i skuteczne czyszczenie w związku z zagrożeniem epidemiologicznym znajdą one zastosowanie w bardzo wielu sektorach gospodarki i branżach. Użycie zimnej wody może po prostu rozprzestrzenić zarazki, podczas gdy połączenie wysokiego ciśnienia i gorącej wody do 85 °C może znacznie zredukować ich ilość. Dowodem na to są badania przedsiębiorstw rolniczych, które poparte są wymianą próbek i wynikami badań laboratoryjnych: 70 do 80% wszystkich mikroorganizmów i patogenów można skutecznie usunąć za pomocą urządzeń wysokociśnieniowych z podgrzewaniem wody pracując w trybie czyszczenia gorącą wodą. W trybie czyszczenia parą, liczba ta wzrasta do 99,99 %.

W rolnictwie istotne jest także to, że urządzenia te są przyjazne dla zwierząt gospodarskich, zwłaszcza młodych osobników nie tak odpornych na niskie temperatury. Nie jest to może być szczególnie ważne w przypadku młodego bydła, ale może być istotne dla piskląt, które są szczególnie wrażliwe na niskie temperatury.

Łagodne dla wrażliwych powierzchni

Urządzenia wysokociśnieniowe z podgrzewaniem wody dobrze nadają się do najbardziej wymagających zadań związanych z czyszczeniem, gdzie woda, środki czyszczące i szorowanie ręczne nie wystarczą. Jest to szczególnie widoczne gdy pracujemy w trybie czyszczenia parą. Dzięki zastosowaniu pary o temperaturze do 155 °C  można delikatnie usunąć nawet najbardziej uporczywe zabrudzenia bez konieczności stosowania środków czyszczących. Procedura ta jest szczególnie odpowiednia do czyszczenia delikatnych powierzchni, gdzie pełny efekt czyszczenia uzyskuje się przy znacznie niższym ciśnieniu roboczym i mniejszej ilości wody. Ponadto, ten specjalny tryb jest przyjazną dla środowiska metodą usuwania powłok bitumicznych, farb, osadów sadzy, porostów i glonów. Niższe zużycie wody oznacza też mniej ścieków i mniej kłopotu z ich odprowadzaniem. Jeszcze jedna zaleta jest oczywista: zastosowanie gorącej pary wodnej pozwala na wyeliminowanie do 99% bakterii i wirusów nieodpornych na działanie wysokiej temperatury. A do takich zalicza się nowy koronawirus COVID – 19. Według najnowszych ustaleń naukowców patogen ten ginie w temperaturze 60°C.

Niezwykle wydajne

Najważniejszą zaletą urządzeń wysokociśnieniowych z podgrzewaniem wody jest ich wysoka efektywność ekonomiczna. Ta korzyść pojawia się, gdy maszyna jest regularnie używana. Im dłużej i częściej maszyna jest używana, tym większa jest opłacalność zakupu.

Urządzenie wysokociśnieniowe z podgrzewaniem wody może kosztować co najmniej dwa razy więcej niż urządzenie pracujące bez podgrzewania wody o porównywalnym ciśnieniu i wydajności. Jednak dzięki niższym kosztom pracy i eksploatacji, koszt nabycia szybko się amortyzuje.

Powodem wysokiej ceny zakupu jest koszt drogiej technologii, głównie w postaci palnika. Również zwiększone zużycie energii przez system grzewczy musi być brane pod uwagę.

Te dwa czynniki kosztowe są jednak szybko równoważone przez wysoki potencjał oszczędności, jaki dają urządzenia HDS. Oszczędności zaczynają się gdy wysokie koszty wytwarzania ciepła są szybko równoważone przez oszczędności uzyskane dzięki znacznie mniejszemu zużyciu wody i środków czyszczących. W analizie opłacalności należy zwrócić uwagę, że czas czyszczenia jest skrócony o 40% przy wykorzystaniu tej technologii. To ogromnie wpływa na koszty pracy, które w całym okresie eksploatacji urządzenia wysokociśnieniowego byłyby kilkakrotnie wyższe niż koszty zakupu i eksploatacji.

Natalia Bała