Delegacja nakielskiej „Żeglugi” na uroczystości w Pucku

451

W dniu 10 lutego 2020 roku grupa uczniów klasy II i III Technikum Żeglugi Śródlądowej z Nakła nad Notecią przebywała w Pucku. Jak co roku odbyły się tam uroczystości z okazji rocznicy Zaślubin Polski z Morzem. W tym roku minęło dokładnie 100 lat od historycznej chwili kiedy generał Józef Haller wrzucił platynowy pierścień do wód Zatoki Puckiej, symbolicznie dokonując zaślubin. Uroczystości są wspomnieniem powrotu Polski nad Bałtyk w 1920 roku.

Uroczystości rozpoczęły się na Rynku w Pucku, gdzie w bardzo wietrzny i deszczowy dzień zebrali się zaproszeni goście, mieszkańcy miasta, kombatanci, samorządowcy, marynarze i żołnierze, aby uczcić rocznicę tego wydarzenia. W tym roku uroczystości zaszczycił swoją obecnością Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Andrzej Duda. Po wstępnych przemówieniach nastąpiło odsłonięcie tablicy upamiętniającą polskiego działacza niepodległościowego Antoniego Miotki. Był on współorganizatorem uroczystości zaślubin polski z morzem w 1920 roku. Następnie odbył się przemarsz zgromadzonych gości do fary puckiej pw. Świętych Piotra i Pawła, gdzie odbyła się msza święta. Po mszy św. nastąpił przemarsz do puckiego portu. Kolumnę prowadziła orkiestra i kompania reprezentacyjna Marynarki Wojennej RP, po których maszerowały reprezentacje pocztów sztandarowych. W porcie miał miejsce akt odnowienia Zaślubin Polski z Morzem. Następnie oddano armatni salut narodowy a na wodach Zatoki Puckiej z pokładu śmigłowca PMW złożono okolicznościowy wieniec. Po uroczystościach w porcie miała miejsce inscenizacja historyczna w miejscu autentycznych Zaślubin Polski z morzem w dawnej bazie Morskiego Dywizjonu Lotniczego.

W licznych pocztach sztandarowych przybyłych na uroczystości znajdował się również sztandar Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej im. kmdr. Bolesława Romanowskiego w Nakle nad Notecią. Opiekunami wycieczki byli nauczyciele: Grzegorz Nadolny i Paweł Ciereszko. Szkołę reprezentował również dyrektor szkoły Kazimierz Toczko.

tekst i zdjęcia: Paweł Ciereszko