Dlaczego Polacy zwlekają z założeniem pierwszego konta bankowego

Prawie 60% Polaków w wieku 15–17 lat nie ma konta bankowego – wynika z badania instytutu badawczego Kantar. Dla porównania wśród osób pełnoletnich tylko co czwarta osoba nie korzysta z usług bankowych. Czemu młodzież tak rzadko trzyma pieniądze w banku?

Przyczyny są różne. Najczęstsze to brak oszczędności oraz brak stałych dochodów. Poza tym niektórzy Polacy uważają, że są za młodzi na konto bankowe, bo na jego założenie nie pozwalają przepisy. To nieprawda.

Jak mówi w wywiadzie dla agencji informacyjnej infoWire.pl Przemysław Przybylski, rzecznik prasowy w Credit Agricole: „Po pierwsze wszystkie banki mają w swojej ofercie tzw. rachunki podstawowe, za które się nic nie płaci. Po drugie prawo bankowe pozwala zakładać konta nawet dzieciom i nie ma tu żadnego dolnego limitu wieku. Nie ma więc też żadnego powodu, by zwlekać z nauką obsługi konta, oszczędzania czy zarządzania prywatnym budżetem”.

Warto zauważyć, że wiele banków wychodzi naprzeciw młodym ludziom, którzy chcą gromadzić swoje oszczędności na rachunku bankowym czy płacić bezgotówkowo, i oferuje tzw. konta młodzieżowe. Są to produkty przeznaczone dla osób od 13. do 18. roku życia.

materiał redakcyjny.mp4
Dlaczego Polacy zwlekają z założeniem pierwszego konta bankowego 216,73 MB
Przemysław Przybylski – setka.mp4
Młodzież a konta bankowe 309,17 MB
Zrzut ekranu 2019-11-20 o 13_14_00.png
Przemysław Przybylski 2,22 MB
infoWire.pl