Dni Kultury Chrześcijańskiej w Nakle nad Notecią

484

Muzeum Ziemi Krajeńskiej w Nakle nad Notecią wraz z Miastem i Gminą Nakło nad Notecią,  Parafią pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Nakle nad Notecią, Powiatową i Miejską Biblioteką Publiczną w Nakle nad Notecią oraz Nakielskim Ośrodkiem Kultury serdecznie zapraszają do udziału w Dniach Kultury Chrześcijańskiej, które odbędą się  w terminie 15 – 20 października 2019 r. Pragniemy powrócić do wspaniałej tradycji, jaką były odbywające się zawsze w październiku spotkania ze sztuką, tradycją, historią i literaturą wyrosłą z kręgu kultury chrześcijańskiej. Mamy nadzieję, że po wielu latach przerwy uda nam się wyruszyć wspólnie na fascynującą wędrówkę śladami wiary. Będziemy mieli okazję  spojrzeć na nowo na to, co wydaje się znane i oczywiste – spróbujemy pokazać, że nasze świątynie kryją prawdziwe skarby, a ich historie niejedną tajemnicę. Poznamy świętych patronów kościołów Krajny. Spróbujemy swoich sił tworząc małe dzieła sztuki podczas warsztatów plastycznych. Nawiążemy także do naszych braci w wierze tak ze wschodu jak i zachodu, a podsumowaniem  cyklu imprez będzie koncert zespołu Tato, który nowoczesne rytmy łączy z chrześcijańskim przesłaniem. Mamy nadzieję, że nasza inicjatywa spotka się z uznaniem i odtąd co roku będziemy mieli zaszczyt i przyjemność zapraszać Państwa do  udziału w kolejnych edycjach.

Dni Kultury Chrześcijańskiej

15 – 20 października 2019 r.

15 października (wtorek) o godzinie 16.30 w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Nakle nad Notecią przy ulicy Edmunda Bartkowskiego 1 odbędzie się wykład dr. Stefana Pastuszewskiego „Staroprawosławie jako wciąż bijące źródło chrześcijaństwa”

17 października (czwartek) o godzinie 16.30 w Muzeum Ziemi Krajeńskiej odbędzie się wykład Anny Sergott – „Święci patroni kościołów Krajny”

18 października (piątek) od godziny 16.00 – Wycieczka zabytkowym autokarem – zwiedzanie wybranych kościołów z oprowadzaniem.  Zaczynamy od kościoła św. Stanisława B. i M. w Nakle, następnie udamy się do Potulic, Ślesina i Sadek, powrót do Nakła nastąpi w okolicach godziny 20.00

19 października (sobota) godzina 14.00 – Spacer po Nakle śladami miejsc istotnych dla chrześcijan. Spotkanie przy Muzeum Ziemi Krajeńskiej.

20 października (niedziela)

Od 9.00 do 12.00 w Muzeum Ziemi Krajeńskiej warsztaty plastyczne „Święci patroni” – malowanie na szkle

Od. 13.00 do 15.00 w Muzeum Ziemi Krajeńskiej warsztaty plastyczne „Święci patroni” – kapliczki i figurki – ceramika

O godzinie 17.00 w kościele pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika koncert zespołu TATO

UWAGA! Na wycieczkę autokarową i warsztaty plastyczne obowiązują zapisy ze względu na ograniczoną liczbę miejsc.  Zapisy przyjmuje Muzeum Ziemi Krajeńskiej pod nr. tel. 52 386 08 64 w godzinach pracy instytucji w terminie do 10 października 2019 r.
Koszt wycieczki autokarowej – 10 zł od osoby.

Koszt warsztatów plastycznych: malowanie na szkle – 10 zł od osoby, kapliczki i figurki – 10 zł od osoby część I – czyli lepienie; jeśli ktoś zdecyduje się na  część II – szkliwienie czyli pokrywanie kolorem, to ten etap kosztuje dodatkowe 15 zł i odbywa się około dwóch tygodni po pierwszym ze względu na procedurę suszenia i wypału ceramiki.

Tomasz Rogacki