Dodatkowy zasiłek opiekuńczy wydłużony do 14 czerwca

Kolejny raz wydłużono okres pobierania dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Tym razem do 14 czerwca. Ze świadczenia mogą skorzystać również rodzice, którzy pomimo otwarcia placówek opiekuńczych, nie wyślą do nich dzieci. Tak jak do tej pory zasiłek opiekuńczy przysługuje także, gdy nie ma możliwości sprawowania opieki przez nianie lub opiekunów dziennych z powodu COVID-19.

Do 14 czerwca zostaje wydłużony dodatkowy zasiłek opiekuńczy, który przysługuje ubezpieczonym rodzicom dzieci do 8. roku życia w związku z zamknięciem żłobków, klubów dziecięcych, przedszkoli czy szkół z powodu koronawirusa. O zasiłek mogą także wnioskować ubezpieczeni rodzice starszych dzieci, które mają odpowiednie orzeczenie o niepełnosprawności lub orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.
Ze świadczenia mogą skorzystać również rodzice, którzy pomimo otwarcia placówek opiekuńczych, nie wyślą do nich dzieci. Zasiłek dostaną również ubezpieczeni rodzice pełnoletnich osób niepełnosprawnych, jeżeli nie mogą one uczęszczać do swojej placówki, bo jest zamknięta z powodu epidemii koronawirusa. Tak jak do tej pory zasiłek opiekuńczy przysługuje także, gdy nie ma możliwości sprawowania opieki przez nianie lub opiekunów dziennych z powodu COVID-19.

Aby otrzymać dodatkowy zasiłek, trzeba złożyć u swojego pracodawcy albo zleceniodawcy oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem. Prowadzący własną działalność gospodarczą takie oświadczenie przekazują bezpośrednio do ZUS – przypomina Krystyna Michałek, rzecznik regionalny ZUS województwa kujawsko-pomorskiego. Wzór oświadczenia jak i informacje dotyczące dodatkowego zasiłku opiekuńczego dostępne są na stronie internetowej zus.pl.

Tylko w kwietniu i maju do placówek ZUS w województwie kujawsko-pomorskim wpłynęło niemal 30,5 tys. wniosków o wypłatę dodatkowego zasiłku opiekuńczego. W Oddziale ZUS w Bydgoszczy złożono  16 tys.  wniosków, a w Toruniu 14,5 tys.  Każdy z tych wniosków rozpatrujemy pod kątem kompletności dokumentów i podlegania do ubezpieczenia chorobowego, które jest podstawą do wypłaty.Niestety wiele wniosków o dodatkowy zasiłek opiekuńczy jest niepoprawnie wypełniona lub brakuje załączników od pracodawcy – informuje Krystyna Michałek.

Warto, więc zwrócić uwagę by dane w oświadczeniu były poprawne i kompletne. Musi znaleźć się m.in. informacja czy był drugi rodzic/współmałżonek mogący zapewnić opiekę dziecku. Z kolei pracodawca/zleceniodawca, który nie wypłaca sam zasiłków powinien przekazać oświadczenie ubezpieczonego w ciągu 7 dni do ZUS-u wraz z drukiem Z-3 lub  Z-3a.

Krystyna Michałek – Rzecznik Regionalny ZUS Województwa Kujawsko-Pomorskiego