Droga ekspresowa S10 między Bydgoszczą, a Toruniem ma być gotowa w 2025 roku

488

Przygotowania do budowy terminala intermodalnego w Emilianowie i budowy drogi ekspresowej S10 między Bydgoszczą, a Toruniem oraz pomoc dla mieszkańców regionu, których dotknęło wykluczenie komunikacyjne to główne tematy dzisiejszego spotkania i konferencji prasowej w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy z udziałem m.in. ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka i ministra Łukasza Schreibera.

– To, co udało się zrobić w naszym regionie w zakresie infrastruktury, to wielki skok dla naszego województwa – mówił rozpoczynając konferencję prasową wojewoda Mikołaj Bogdanowicz. – To, co się w tej chwili dzieje, a dzieją się rzeczy wielkie, realizowane są wielkie inwestycje, w najbliższych latach będzie miało ogromny wpływ na nasz region – powiedział.

Minister Łukasz Schreiber zaznaczał, że zapowiedzi i zobowiązania złożone przez rząd mieszkańcom regionu są realizowane. – To bardzo ważne, zwłaszcza dla naszej północno-zachodniej części województwa kujawsko-pomorskiego, którą dotknęło swoiste wykluczenie komunikacyjne – mówił.

– Żeby oddać do użytku inwestycję, żeby mówić o skutecznej aktywności w ramach likwidacji wykluczenia komunikacyjnego trzeba być obecnym, trzeba rozmawiać, trzeba także weryfikować na miejscu na ile nasze deklaracje tak naprawdę są realizowane – mówił minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. – Mogę dziś z pełną odpowiedzialnością powiedzieć, że tutaj, w województwie kujawsko-pomorskim rząd dotrzymuje słowa.

W 2019 r. rząd premiera Mateusza Morawieckiego zwiększył limit finansowy, dzięki któremu jest możliwa realizacja inwestycji drogowych w województwie kujawsko-pomorskim, w szczególności drogi ekspresowej S10 między Bydgoszczą, a Toruniem. – Dziś możemy powiedzieć – I kwartał 2021 r. to moment ogłoszenia przetargu na budowę drogi ekspresowej S10 w formule „Projektuj i buduj”. Dlatego podkreślam jeszcze raz, dotrzymujemy słowa. Jesteśmy do tego gotowi i chcemy do 2025 r. jeździć bezpieczną, nowoczesną drogą ekspresową między Bydgoszczą a Toruniem – podkreślał minister infrastruktury. Andrzej Adamczyk potwierdził również, że trwają intensywne przygotowania do budowy terminala intermodalnego w Emilianowie – jednej z najważniejszych inwestycji w województwie kujawsko-pomorskim.

Minister Andrzej Adamczyk zapowiedział także, że PKP Intercity pomoże w ograniczeniu wykluczenia komunikacyjnego mieszkańcom północnej części regionu, którzy ucierpieli na skutek decyzji Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego o cięciu regionalnych połączeń kolejowych.

Poseł Tomasz Latos zwracał uwagę, że to bardzo dobry czas dla województwa kujawsko-pomorskiego. – To nie tylko S5 i S10, która w najbliższym czasie będzie budowana. To także kwestia terminala intermodalnego, obwodnic. Mimo różnego rodzaju sceptycyzmu, powątpiewania, że uda się te wszystkie inwestycje realizować, idziemy dalej do przodu i te projekty są realizowane i będą realizowane – podkreślał.

Poseł Ewa Kozanecka zaznaczyła, że realizacja tych wszystkich projektów drogowych i kolejowych jest możliwa dzięki wzorowej współpracy rządu, parlamentarzystów, wojewody i instytucji. – Wiemy, że mamy wsparcie ze strony rządu premiera Mateusza Morawieckiego, dzięki któremu możemy się rozwijać – mówiła.

Poseł Piotr Król zwracał uwagę, że dzięki życzliwości ministra Andrzeja Adamczyka trwa inny wymiar pracy i współpracy. – Dzisiaj odbyliśmy dobre robocze spotkanie pod przewodnictwem pana ministra z przedstawicielami zarządu terminala intermodalnego, spółki PKP i GDDKiA. Rozmawialiśmy o problemach, które pojawiają się przy budowie portu w Emilianowie i o tym co możemy zrobić, gdzie pomóc i co naprawić. Rozmawialiśmy również o przetargu na drogę ekspresową S10 i zaawansowanych pracach na S5 – tłumaczył.

źródło: KPUW w Bydgoszcz