Drogi regionu bezpieczniejsze dzięki KAS

bsh
  • Funkcjonariusze kujawsko-pomorskiej KAS zatrzymali kierowcę fałszującego wskazania tachografu oraz prowadzącego pojazd pod wpływem alkoholu.
  • Mundurowi KAS uratowali również kierowcę ciężarówki, którego życie znalazło się wstanie bezpośredniego zagrożenia.

Ostatnie dni potwierdziły, że funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej nie tylko skutecznie dbają o stabilność finansową państwa, ale można na nich liczyć również w sytuacjach, gdy zagrożone jest bezpieczeństwo i porządek publiczny oraz zdrowie i życie obywateli.

W czasie patrolu na drodze ekspresowej nr 5 w powiecie bydgoskim, mundurowi Służby Celno-Skarbowej zatrzymali do kontroli pojazd ciężarowy, którego kierowca – zgodnie ze wskazaniami tachografu – powinien być od kilkudziesięciu minut w trakcie obowiązkowej przerwy na odpoczynek. Po szczegółowym sprawdzeniu samochodu okazało się, że na impulsatorze skrzyni biegów został zamontowany magnes zakłócający prawidłowe funkcjonowanie tachografu. Urządzenie nie rejestrowało przebytej drogi i czasu przejazdu. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, jeżdżący „na magnesie” musi się teraz liczyć z karą administracyjną 12 tys. złotych. Grozi mu również odpowiedzialność karna do 5 lat pozbawienia wolności za ingerencję we wskazania licznika przebiegu w pojeździe mechanicznym. Należy podkreślić, że takie działanie rażąco narusza zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym i jest przejawem skrajnej nieodpowiedzialności. Zmęczenie, czy zaśnięcie za kierownicą jest bowiem przyczyną wielu wypadków, w wyniku których poszkodowane zostają nierzadko przypadkowe osoby.

W pierwszych godzinach nowego roku funkcjonariusze zespołu kontrolnego KAS zauważyli na Alei Jana Pawła II w Bydgoszczy samochód osobowy, który poruszał się pasem ruchu przeznaczonym dla pojazdów jadących w przeciwnym kierunku. Mundurowi zatrzymali jadącego „pod prąd” kierowcę. Od 28-letniego prowadzącego auto czuć było alkohol, dlatego funkcjonariusze KAS wezwali patrol policji. Badanie alkomatem wykazało, że kierowca ma w organizmie ponad 1,8 promila alkoholu w wydychanym powietrzu, a pojazd, którym poruszał się jest poważnie uszkodzony. Kierowca stanie teraz przed sądem. Za kierowanie w stanie nietrzeźwości kodeks karny przewiduje karę do 2 lat pozbawienia wolności.

Z kolei na punkcie kontrolnym na drodze ekspresowej S10 w okolicach Torunia, funkcjonariusze KAS pomogli kierowcy TIRa, który sam zgłosił się do nich z prośbą o pomoc. Mężczyzna skarżył się na trudności z oddychaniem oraz ból w klatce piersiowej. Mundurowi podejrzewając zawał serca, udzielili kierowcy niezbędnej pomocy oraz wezwali na miejsce zespół ratownictwa medycznego. Dzięki szybkiej reakcji funkcjonariuszy KAS, 55-letni mężczyzna trafił do toruńskiego szpitala, w którym obecnie wraca do zdrowia.

Drogowe interwencje potwierdzają wszechstronność i kompetencje kujawsko-pomorskiej KAS, ale przede wszystkim przyczyniają się do poprawy bezpieczeństwa w naszym regionie.

Kinga Błaszczyńska Rzecznik prasowy IAS w Bydgoszczy