Drugi dzień Tygodnia Kreatywności w I Liceum Ogólnokształcącym w Szubinie

W środę, 23 czerwca 2021 roku odbyły się  zajęcia związane z realizowanym przez naszą szkołę projektem Erasmus+ – “Teen Einsteins” poświęconemu nauce wykorzystywanej w różnych dziedzinach. Jednym z tematów tego projektu jest kryminalistyka, i to właśnie ona była hasłem przewodnim dzisiejszego dnia.

Naszym gościem był  technik wydziału kryminalistyki w Bydgoszczy – Marek Grabowicz, który zapoznał uczniów klasy Ic i IIc z tajnikami swojej  pracy. Omówione zostały działania techników kryminalistyki na miejscu zdarzenia, stosowane techniki i narzędzia.

Przygotowane zostały 4 stacje zadaniowe: mechanoskopia – badająca ślady pozostawione przez narzędzia użyte przez sprawcę, osmologia – zabezpieczanie śladów zapachowych, daktyloskopia – badanie odcisków palców,  i traseologia, czyli identyfikacja przestępcy na podstawie śladów przemieszczania się pozostawionych na miejscu zdarzenia. Po krótkim przeszkoleniu uczniowie klas policyjnych sprawdzali swoje umiejętności pobierając odciski palców kolegów oraz zabezpieczając odciski pozostawione na przedmiotach; zabezpieczali odciski obuwia sporządzając odlewy gipsowe. Demonstrowali proces gromadzenia dowodów zapachowych oraz sposób sporządzania odcisków silikonowych  mechanicznych zarysowań.

Natomiast uczniowie klasy I a oraz II d udali się do Rejonowej Biblioteki Publicznej w Szubinie, by obejrzeć wystawę Klubu Miłośników Fotografii pt.,, Ulica”. Dyrektor biblioteki przedstawił nam  historię szubińskiego klubu „Flesz”, który w tym roku obchodzi jubileusz dwudziestolecia istnienia. Pan Mirosław Rzeszowski przybliżył zwiedzającym tajniki fotografowania, źródła inspiracji.  Zaprezentowane na wystawie zdjęcia ulic pokazują różne podejście artystów szubińskich do tego wydawałoby się banalnego tematu. Uczniowie mieli również okazję obejrzeć wystawę prac plastycznych. Spotkanie w bibliotece na pewno będzie inspiracją dla wielu, w czasie zbliżających się wakacji, do spojrzenia na otaczający nas świat z innej, artystycznej perspektywy i utrwalenia go na fotografii w nieoczywisty, być może zaskakujący sposób.

Zaś uczniowie klasy Ib świetnie bawili się podczas gry w Mafię i Gorącego Ziemniaka.

Liceum Ogólnokształcące w Szubinie

zdjęcia: Dariusz Górzyński