Drużynowe Mistrzostwa Europy w Lekkiej Atletyce Bydgoszcz 2019

Drużynowe Mistrzostwa Europy w Lekkiej Atletyce Bydgoszcz 2019 są najważniejszą, drużynową imprezą lekkoatletyczną na Starym Kontynencie. Ta forma zawodów jest kontynuacją Pucharu Europy, który rozgrywany był od 1965 roku. W 2009 roku postanowiono wprowadzić nową formułę – Drużynowe Mistrzostwa Europy, gdzie liczy się wspólny wynik całej reprezentacji, bez podziału na klasyfikację kobiet i mężczyzn.

Udział w Superlidze Drużynowych Mistrzostwach Europy w lekkiej atletyce Bydgoszcz 2019 zapewnionych ma dwanaście najlepszych reprezentacji, a są to Wielka Brytania, Francja, Niemcy, Czechy, Finlandia, Hiszpania, Grecja, Włochy, Szwecja, Szwajcaria, Ukraina oraz gospodarz Polska.

Zawodnicy rywalizować będą we wszystkich konkurencjach lekkoatletycznych wśród kobiet i mężczyzn – biegi na 100m, 200m, 400m, 800m, 1500m, 3000m, 5000m, 3000m z przeszkodami, 100m przez płotki kobiet, 110m przez płotki mężczyzn, 400m przez płotki, sztafeta 4x100m, sztafeta 4x400m, skok wzwyż, skok o tyczce, skok w dal, trójskok, pchnięcie kulą, rzut dyskiem, rzut młotem i rzut oszczepem.

Na bydgoskim stadionie zobaczymy największe gwiazdy polskiej lekkiej atletyki Justynę Święty-Ersetic, Michał Haratyk, Marcin Lewandowski, Ewa Swoboda, Sofia Ennaoui oraz wielu innych zawodników ze ścisłej europejskiej czołówki!

Każdy zwycięzca poszczególnej konkurencji otrzymuje dwanaście punktów na konto swojej reprezentacji, drugi zawodnik dostaje jedenaście punktów i tak dalej. Opracowany przez Europejską Federację Lekkiej Atletyki system promocji i relegacji określa udział jej członków (51 krajów Europy) w każdej z 4 lig. W Super Lidze pięć drużyn z najmniejszą liczbą punktów w całościowej punktacji spada do rywalizacji w 1 lidze w następnej edycji DME. Ich miejsce zajmie zwycięzca 1 ligi. Europejska Federacja wraca w 2021 roku do formuły ośmiu zespołów w każdej lidze na wzór dawnego Pucharu Europy.

Poprzednią edycję Drużynowych Mistrzostw Europy w Lekkiej Atletyce Super Ligę (Lille 2017, FRA) wygrała reprezentacja Niemiec. Polska zdobyła 2 miejsce i srebrny medal. Jak będzie w 2019 roku? Czy w Bydgoszczy polski zespół niesiony dopingiem rodzimych kibiców sięgnie po zwycięstwo? Ma na to duże szanse!

Zapraszamy wszystkich na to wyjątkowe wydarzenie sportowe pełne fantastycznej rywalizacji na najwyższym poziomie, emocji i wzruszeń. Organizatorzy wraz z miastem Bydgoszcz przygotowali atrakcje dla posiadaczy biletów na Mistrzostwa:

– bezpłatny transport publiczny za okazaniem biletu na dany dzień Mistrzostw

– 50% zniżki na wstęp do ZOO i Parku Rozrywki Myślęcinek oraz Muzeum Okręgowego

Bilety na Drużynowe Mistrzostwa Europy można kupić na stronie ticketmaster.pl

materiał informacyjny