Działania grupy SPEED na terenie powiatu pilskiego i złotowskiego

113 skontrolowanych pojazdów, 61 nałożonych mandatów karnych na kierowców, którzy nie stosowali się do ograniczeń prędkości, to wynik wtorkowych działań prowadzonych na terenie powiatu pilskiego i częściowo złotowskiego przez grupę „SPEED”.

W akcji wymierzonej w „piratów drogowych” udział wzięli policjanci z Piły, Chodzieży, Czarnkowa, Poznania, Wągrowca i Złotowa.

Prędkość, to najczęściej wymieniana przyczyna wypadków drogowych. Wynika to nie tylko z policyjnych statystyk, ale i z obserwacji użytkowników dróg. Aby przeciwdziałać niebezpiecznym i agresywnym zachowaniom na drodze oraz ograniczyć liczbę wypadków drogowych, policjanci województwa wielkopolskiego wczoraj przeprowadzili działania pod kryptonimem „SPEED”.

Coraz lepsze auta i coraz lepsze drogi “zachęcają” niektórych kierowców do łamania przepisów prawa. W ten sposób osoby te powodują zagrożenie nie tylko dla siebie, ale stwarzają niebezpieczeństwo dla życia i zdrowia innych uczestników dróg, często nie zdając sobie z tego sprawy. Do najbardziej zagorzałych zwolenników poruszania się z dużą prędkością nie docierają przekazy edukacyjno-profilaktyczne, ani informacje o kolejnych tragediach, do jakich dochodzi na drodze.

Zespół „SPEED” działa na terenie całego garnizonu, wykorzystując przede wszystkim radiowozy nieoznakowane. Funkcjonariusze prowadzą zarówno pomiary statyczne, jak i dynamiczne.

Policjanci działający w grupie mają działać zdecydowanie, aby ukrócić karygodne zachowania na drodze i być wszędzie tam, gdzie dochodzi do nielegalnych wyścigów oraz notorycznego przekraczania prędkości.

Podczas wtorkowych działań Grupy nr 2 Piła „SPEED” namierzono 61 kierujących, którzy nie stosowali się do ograniczeń prędkości. W jednym przypadku kierujący stracił prawo jazdy na 3 miesiące za przekroczenie prędkości w obszarze zabudowanym o ponad 50 km/h. Policjanci stwierdzili 92 wykroczenia popełnione przez kierujących. W trakcie działań nałożono 85 mandatów karnych, 6 razy zastosowano pouczenie, a w 1 przypadku skierowano wniosek o ukaranie do Sądu. Funkcjonariusze zatrzymali również 8 dowodów rejestracyjnych.

podkom. Żaneta Kowalska KPP Piła