Działka rekreacyjna – jak przygotować ją na sezon jesienno – zimowy

Marzenie posiadania własnego ogrodu, zwłaszcza dla osób mieszających w miastach, np. w blokach, jest w ostatnich latach coraz większe. Dlatego od kilku lat zauważalny jest trend zakupu ogródka działkowego czy działki rekreacyjnej. Własny ogród jest niebywale atrakcyjną formą prowadzenia aktywnego wypoczynku. Dodatkowo daje on możliwość założenia własnej uprawy owoców czy warzyw. Kiedy zbliża się jesień i zima, trzeba wykonać niezbędne czynności i zabezpieczyć domek i rośliny na działce przed zbliżającym się mrozem, a trawnik grabić z opadających liści.

Jak zabezpieczyć domek letniskowy na działce

Kiedy jesień zbliża się wielkimi krokami, konieczne jest zabezpieczenie domku letniskowego przed działaniem niskich temperatur. Pierwszą i najważniejszą czynnością, jeśli domek jest  nieogrzewany, jest usunięcie wody z całej instalacji wodno – kanalizacyjnej w budynku. To zabezpieczy rury oraz zawory przed pęknięciem gdyby stojąca w rurach woda zamarzła. Koniecznie też trzeba zadbać o przedmioty przechowywane w środku. Meble znajdujące się w pomieszczeniu dobrze jest przykryć prześcieradłem lub okryć folią. Zabezpieczy to meble przez kurzem. Jasne blaty, szafki czy ramy okienne warto również przykryć folią lub włókniną, aby nie dopuścić do ich przebarwień. Jeśli domek letniskowy jest nieogrzewany, może być narażony podczas zimy na wilgoć. Dlatego warto zabezpieczyć miejsca najbardziej narażone na działania wilgoci specjalnymi preparatami dostępnymi na rynku. Przed zimą domek powinien być wyczyszczony i nie powinny w nim pozostać żadne odpady, które mogłyby przyciągnąć insekty. Dach należy oczyścić z liści i sprawdzić czy nie ma żadnych uszkodzeń, które mogą spowodować, że będzie on przeciekał. Jeśli zajdzie taka potrzeba, należy wymienić uszkodzone dachówki. Działkowicze, którzy posiadają domki drewniane, powinni zabezpieczyć elewację domku letniskowego przez śniegiem czy wodą.

Zabezpieczenie trawnika

Rozpoczynając prace porządkowe na działce jesienią należy rozpocząć je od oczyszczenia trawnika z liści i gałęzi. Najlepiej czynność tę wykonywać systematycznie, już kiedy opadną pierwsze liście. Pozostawienie na trawie grubej warstwy liści może spowodować jej uszkodzenie. W wywożeniu zwiędłych liści pomocna będzie taczka ogrodowa (np. Easy go  Breeze), z pomocą której wygodnie przetransportuje się liście do kosza lub  kompostownika.

Koszenie trawnika w sezonie jesiennym powinno odbywać się rzadziej niż podczas całego sezonu, ponieważ trawa nie rośnie wtedy już tak intensywnie.  Po raz ostatni najlepiej skosić trawnik w drugiej połowie października. Należy pamiętać, aby nie przycinać jej zbyt krótko (najlepiej około 4 cm), ponieważ zimą może ona zostać narażona na przemarznięcie. W okresie jesiennym warto, dodatkowo, przeprowadzić aerację trawnika, czyli napowietrzenie murawy. To pomoże w zapobieganiu rozrostowi chwastów czy mchu. Tuż przed zimą należy trawę nawieźć, najlepiej nawozem potasowym lub fosforowym, aby zahamować wegetację i przygotować źdźbła na mrozy.

Przycięcia drzew

Przycinanie drzew czy krzewów najlepiej zrobić wczesną jesienią, kiedy maja one jeszcze liście. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że nie uszkodzimy zdrowych gałęzi. W tym okresie cięcia mają charakter odmładzający i pobudzający do kwitnięcia. Konary i pnie drzew należy zabezpieczyć poprzez bielenie wapnem. Mniejsze drzewa czy krzewy można zabezpieczyć przed zwierzętami zakładając im plastikowe osłonki. Jeśli wokół działki posadzone są żywopłoty, należy je przyciąć i wyrównać.

Zabezpieczenie mebli ogrodowych i innych akcesoriów ogrodniczych

Jesień, to czas, w którym zmniejsza się ilość spędzonych dni na działkach rekreacyjnych. Coraz chłodniejsze noce sprawiają, że większość osób spędza czas w swoich domach. Zanim na dobre działkowicze przestaną odwiedzać na działkę, należy zrobić przegląd akcesoriów ogrodowych oraz mebli i zapewnić im odpowiednie warunki, w których poczekają na kolejny sezon. Znakomitym rozwiązaniem, które sprawdzi się na większej działce, jest montaż domku ogrodowego. Najczęściej w ostatnich latach wybierane są domki ogrodowe wykonane z polipropylenu, ponieważ są one wytrzymałe na warunki atmosferyczne. Doskonałym wyborem będzie postawienie domku ogrodowego Manor firmy Keter. Jest on dostępny w różnych rozmiarach. Niewątpliwie wielką jego zaletą jest posiadanie kłódki, która pomoże przed ewentualnymi kradzieżami.

Jeśli działka rekreacyjna jest niewielkich rozmiarów, warto pomyśleć o mniejszym schowku np. Store It Out firmy Keter. Ma on optymalne wymiary, dzięki czemu można go zamontować nie tylko w ogrodzie, ale również na werandzie domku. Materiał z którego wykonany jest schowek, odporny jest na warunki atmosferyczne, takie jak mróz czy śnieg. To pozwoli działkowiczom nie martwić się o pozostawione wewnątrz rzeczy podczas zimowych chłodnych dni.

Joanna Stawicka-ZarzeckaCommunications Manager