Dzień Babci i Dziadka. Biblioteka poleca książki opisujące niezwykłe relacje między dziadkami a wnukami

21 i 22 stycznia 2021 roku świętujemy Dzień Babci i Dzień Dziadka.To rodzinne święta świeckie, które są obchodzone od stosunkowo niedawna. Pomysł na utworzenie dnia poświęconego babciom pojawił się w tygodniku „Kobieta i Życie” w 1964 r. W ciągu następnych lat pomysł Dnia Babci był popularyzowany w lokalnych pismach, aż w końcu upowszechnił się w całym kraju. W Stanach Zjednoczonych, gdzie obchodzi się National Grandparents Day (Narodowe Święto Dziadków) – przypomina o tym symbol święta – niezapominajka. Dzień ten w USA doczekał się nawet swojego hymnu – „A Song For Grandma And Grandpa” („Piosenka dla Babci i Dziadka”). W Polsce takimi hymnami są dziecięce piosenki śpiewane przez wnuczki i wnuków.

Babcie i dziadkowie mają w sercach dzieci szczególne miejsce. Z ich świętem  nierozerwalnie wiąże się tradycja składania przez wnuki życzeń i drobnych upominków dziadkom. W przedszkolach i szkołach podstawowych dzieci przygotowują specjalne laurki dla swoich babci i dziadków. W niektórych placówkach organizowane są również specjalne przedstawienia i pokazy artystyczne, na które zapraszani są dziadkowie.

Powstało wiele książek opisujących niezwykłą relację między dziadkami a wnukami. W księgozbiorze Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej znajduje się wiele książek o tej tematyce, które dostarczą mnóstwo radości i wzruszeń.

Autor: Sandra Pruska/Hanna Kaluska – PiMBP w Nakle nad Notecią