Dzień Dziecka w Muzeum Kultury Ludowej w Osieku  

W czwartek, 01.06.2023 r. uczniowie klas I a, b i c Szkoły Podstawowej nr 2 w Nakle nad Notecią udali się w podróż do Muzeum Kultury Ludowej w Osieku nad Notecią. Podczas wycieczki pociągiem i zaplanowanej imprezy edukacyjnej, pt. „Dzień Dziecka w skansenie” dzieciom towarzyszyli ich nauczyciele: Katarzyna Kemnitz-Beger, Klaudia Nowicka, Lilianna Grabarkiewicz, Kamila Wełniak-Bohdanowicz, Ewa Bębnista i Aldona Kasprzak.

Celem wyjazdu była integracja uczniów klas pierwszych podczas wycieczki i festynu, poznanie zasad obowiązujących w takich miejscach, jak: stacja kolejowa, pociąg, miejsca zwiedzania wycieczkowiczów czy animacji itd., rozbudzanie zainteresowania pięknem najbliższej okolicy, zapoznanie z polskimi tradycjami dawnej wsi i zabytkami a także rysem historycznym szkolnictwa oraz rozwijanie spostrzegawczości, uwagi i pamięci uczestników.

W programie Muzeum Kultury Ludowej w Osieku nad Notecią przygotowane zostały dla dzieci następujące pokazy etnograficzne i atrakcje:

  • poznanie prac gospodyni z dawnych lat: pranie na tarze, prasowanie żelazkiem na „duszę”, przygotowanie skromnego posiłku i tzw. wafli dla dzieci
  • poznanie pracy kowala
  • poznanie powstawania tkanin na ubrania ludzi żyjących w ubiegłych epokach
  • poznanie procesu barwienia tkanin za pomocą środków naturalnych.
  • poznanie i pobyt naszych dzieci w dawnej szkole, poznanie szkoły, pisanie atramentem itp.
  • pokaz pracy dawnego wozu strażackiego
  • gry i zabawy zorganizowane przez animatorów zajęć dla dzieci
  • przejażdżki bryczką na terenie Muzeum Kultury Ludowej.

Na terenie skansenu wycieczkowicze skorzystali z drobnej gastronomii prowadzonej przez „KAWIARNIĘ POD WIATRAKAMI”. W ofercie kulinarnej znalazły się: zapiekanki, mini pizza, lody o różnych smakach, słodycze oraz ciepłe i zimne napoje. W innych punktach gastronomicznych mogli zakupić prażoną kukurydzę, watę cukrową w różnych smakach oraz cukierki domowej „roboty”.

Na terenie Muzeum Kultury Ludowej w Osieku zwiedzający mogli zakupić pamiątki wykonane przez lokalnych artystów w drewnie, glinie, metalu, np. wykute podkowy i ozdoby, czy pamiątki z wikliny, trzciny i nawiązujące do dawnych czasów: drewniane miecze i łuki oraz piękne serwetki, ozdoby z korali, publikacje książkowe o skansenie, informacyjne ulotki, pamiątkowe magnesy i inne.

 

Tekst i zdjęcia: Kamila Wełniak-Bohdanowicz