Dzień Rysia w nakielskiej bibliotece

Ryś od prawie 30 lat jest w Polsce objęty ochroną, a od 2017 roku, 11 czerwca obchodzi swoje święto.

Ryś to jeden z największych polskich drapieżników i jeden z dwóch, obok żbika, dzikich gatunków kotów występujących w Polsce. W Polsce mamy dwie populacje rysia- nizinną w Polsce północno – wschodniej oraz karpacką na południowym wschodzie naszego kraju. W tych dwóch rejonach mamy stałą populację, natomiast pojedyncze osobniki spotkamy na terenie całego kraju.

Międzynarodowy Dzień Rysia daje szczególną możliwość nagłośnienia problemów tego gatunku, który mimo ścisłej ochrony przez wiele lat nadal nie jest w stanie odbudować pożądanej liczebności. Filia Dziecięca postanowiła zorganizować zajęcia dla przedszkolaków, aby poruszyć temat zagrożonego gatunku rysia.

Gwiazdeczki z Przedszkola Słoneczko w Nakle nad Notecią wysłuchały ciekawostek o tym zwinnym kocie, do czego służą pędzelki na jego uszach, jakim jest pływakiem, jaką prędkość osiąga biegnąc, itp. Dzieci zostały podzielone na trzy grypy: rysia Zdzisia, rysia Zbysia, rysia Marysia i rozpoczęliśmy zawody. Były zadania na spostrzegawczość, ale także test sprawnościowy. Wszystkie małe rysie poradziły sobie z zadaniami wyśmienicie. Na koniec otrzymały medal, do własnoręcznego pokolorowania.

 

 

Anna Splitt – Biblioteka Dziecięca w Nakle nad Notecią