Dzień z Czystym Powietrzem w Nakle nad Notecią

Program Czyste Powietrze dotarł do Nakła nad Notecią. 3 września odbyło się spotkanie promocyjne „Dzień z Czystym Powietrzem” na nakielskim Rynku zorganizowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu.

Burmistrz Miasta i Gminy Nakło nad Notecią Sławomir Napierała zawarł porozumienie z Prezesem WFOŚiGW w Toruniu Ireneuszem Stachowiakiem na wspólną realizację Programu. W trakcie briefingu Prezes i Burmistrz zachęcali mieszkańców do przystąpienia do programu i wymiany starego ogrzewania na nowe ekologiczne. Sławomir Napierała przypomniał, że zanieczyszczenie powietrza jest dużym problemem gminy, dlatego podejmowane są różne inicjatywy, by te wskaźniki zmienić.

Przy stoisku funduszu można było uzyskać szczegółowe informacje na temat wysokości dotacji oraz zadań, na jakie można uzyskać dofinansowanie. Ponieważ gmina Nakło nad Notecią zawarła porozumienie z WFOŚiGW w Toruniu na wspólną realizację tego programu, mieszkańcy Gminy Nakło nad Notecią mogą na miejscu w nakielskim urzędzie, załatwić wszystkie formalności.

W Powiecie Nakielskim w ramach programu „Czyste Powietrze” złożonych zostało już 172 wnioski. Zawarto 138 umów na ponad 1 mln 840 tys. złotych w formie dotacji i prawie 190 tys. złotych w formie pożyczki. Na chwilę obecną programem zainteresowanych jest 341 osób.

Jak zatem prezentuje się sytuacja Gminy Nakło nad Notecią na tle poszczególnych gmin w przypadku złożonych wniosków?

  • Nakło nad Notecią – 56 wniosków, 45 podpisanych umów
  • Szubin – 81 wniosków, 66 podpisanych umów
  • Mrocza – 23 wnioski, 17 podpisanych umów
  • Sadki – 12 wniosków, 10 podpisanych umów
  • Kcynia – brak wniosków.

W trakcie pobytu Prezes Ireneusz Stachowiak miał okazję zapoznać się ze stanem nakielskich parków, które ucierpiały na skutek nawałnicy.

Szymon Niemczewski – UMiG Nakło nad Notecią