Dzisiaj w nocy nastąpi zmiana czasu z zimowego na letni

Kiedy zbliża się zmiana czasu na letni lub zimowy, wywoływane są gorące dyskusje. Wiele osób zastanawia się, czy taka czynność jest w ogóle potrzebna i dlaczego tak się robi. Jak się okazuje, nie tylko w naszym kraju dwa razy do roku przestawia się zegarki o godzinę do przodu lub do tyłu.

W ostatnich latach pojawiły się nawet propozycje, aby w naszym kraju zrezygnować ze zmiany czasu. Wciąż jednak ten obowiązek nie został zniesiony. Kiedy dokładnie następuje zmiana czasu zimowego na letni? Co jeszcze warto wiedzieć na ten temat?

W dyskusjach na temat zmiany czasu często pojawia się pytanie, od kiedy obowiązuje ona w naszym kraju. Jak się okazuje, w Polsce czas zimowy na letni po raz pierwszy zmieniony został w 1919 roku. Kolejne zmiany nie następowały regularnie z roku na rok, zrezygnowano z nich m.in. podczas okupacji niemieckiej i w niektórych okresach po zakończeniu II wojny światowej. Zegarki przestawiano w latach 1945–1949 oraz 1957–1964, a od 1977 roku zmiana czasu z letniego na zimowy następuje co roku.

Warto tutaj odpowiedzieć sobie na pytanie: kiedy zmienić czas na letni? Należy to zrobić w ostatnią niedzielę marca (o 2.00 przestawia się zegarki na godzinę 3.00), a także w ostatnią niedzielę października (przestawia się zegar z godziny 3.00 na 2.00).

 

źródło: payback.pl