Edukacja artystyczna w Staszicu. Malarstwo, sztuki użytkowe i teatr!

  1. grudnia 2019 roku grupa młodzieży i nauczycieli Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica w Nakle nad Notecią wybrała się na wycieczkę edukacyjną do Poznania. Celem wyjazdu było spotkanie z wieloma wymiarami sztuki.

Zaczęło się od wizyty w Muzeum Narodowym. Tu dominowało malarstwo; a więc obrazy takich artystów jak – między innymi –  Witkacy, Jacek Malczewski, Stanisław Wyspiański, Józef Mehoffer, Władysław Podkowiński, Józef Chełmoński, Tadeusz Kantor, Claude Monet… Była to jednocześnie podróż po różnych okresach powstawania sztuki – od starożytności, przez średniowiecze i czasy nowożytne, aż po współczesność.

Kolejnym etapem wyprawy było Muzeum Sztuk Użytkowych. W nim można było obejrzeć starożytne naczynia, barokowe kafle i portrety trumienne, broń, secesyjny gobelin, ubiory, lustra, lampy… i wiele innych przykładów na to, że człowiek – poza zmysłem praktycznym, ma też zmysł piękna… Dodatkową atrakcją była tu możliwość obejrzenia panoramy miasta na wieży widokowej.

Po przerwie na zwiedzanie starówki stolicy Wielkopolski nadszedł czas na spotkanie z interpretacją „Dziadów”, zaproponowaną przez Teatr Nowy w Poznaniu. Pierwsze wrażenie zrobił Guślarz wystylizowany na Jokera. Do niego dołączyli Marylin Monroe i dziecięce postacie z „Lśnienia” S. Kubricka – duchy lekkie z drugiej części utworu. Polski dramat narodowy połączony z pop – kulturą? Historia wileńskich więźniów przeplatana z losem prześladowanych w USA czarnoskórych? Opowieść Sobolewskiego, której wtórowało przemówienie Martina Luthera Kinga z 1963 roku…? I genialna „Pieśń szatańska”, śpiewana soulowym wielogłosem i jednocześnie tak pierwotna i porywająca!!! Boisko do koszykówki zamiast prowincjonalnej kapliczki, wileńskich cel więziennych i salonów włodarzy…? Gustaw pijący Coca – colę…? Wszystko utrzymane w tekście Mickiewicza…

Spektakl w Teatrze Nowym w Poznaniu pokazał, że pozornie nudną i niezrozumiałą literaturę romantyczną można odczytać na nowo. I to była ostatnia lekcja tego dnia, pełnego artystycznych i towarzyskich wrażeń.

Wycieczkę zorganizowała p. Justyna Narożna, z którą opiekę nad uczniami sprawowali: p. Wioletta Traczyk, p. Jolanta Gryko, p. Tomasz Kowalski i p. Maciej Muzalewski.

tekst: Maciej Muzalewski