EKO październik w Szkole Podstawowej nr 2 w Nakle i Mini Trashion Show

Wolontariusze Szkolnego Koła Caritas z nakielskiej Dwójki, w ramach realizowanego projektu ekologicznego „SOS!!! TO ZIEMIA WOŁA NAS”, ciężko pracowali w miesiącu październiku. Projekt zakłada, aby jak najwięcej osób zwróciło uwagę i poczuło się odpowiedzialnymi za obecny i przyszły stan środowiska naszego miasta jak i całej planety. Jednak aby dawać przykład i zachęcać innych do ekologicznego stylu życia i do zmian, trzeba najpierw samemu mieć pojęcie i doświadczenie w tej dziedzinie.                             Dlatego też w miesiącu październiku wolontariusze i uczestnicy projektu, zdobywali wiedzę na temat potrzeb ochrony przyrody, zagrożeń dla nich wynikających i skutków. Niestety zaplanowane dwie wycieczki dla grupy dzieci do Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych w Bydgoszczy i do Komunalnego Przedsiębiorstwa Wodociągów       i Kanalizacji w Nakle z wiadomych powodów odbyć się nie mogły. Ale to nie przeszkodziło    w zdobywaniu wiedzy. Mimo ciągłych przeszkód, po długich tygodniach, warsztaty dobiegły końca.                                                                                                                                      Dzieci uczęszczające do szkoły i poruszające się po korytarzach, mogą każdego dnia zapoznawać się z ekologicznymi treściami i przesłaniem Papieża Franciszka w encyklice Laudato si,  które znajdują się na szkolnej gazetce.

W pierwszych dniach października sami wolontariusze wraz z opiekunem panią Kasią, odbyli swoje pierwsze spotkania. Podczas tych zajęć dzieci tworzyły Kodeks Ekologa i zapoznawały się z treściami encykliki papieskiej. Na tych spotkaniach dzieci wykonały piękne fiszki z cytatami encykliki Laudato si, którymi dzielą się z wszystkimi uczestnikami projektu podczas jego realizacji. Niemożliwe okazało się również w obecnej sytuacji zaproszenie do szkoły gościa – pana Sławomira Piotrowskiego, animatora diecezjalnego projektu Laudato si. Ale i ta bariera okazała się nie groźna, dzięki technologii informacyjnej. Dzieci podczas spotkania w szkole poprzez stronę internetową „Sławek i Przyjaciele”, poznały pana Sławka i jego wspaniałe pomysły na drugie życie śmieci. Podczas tych zajęć uczestnicy na własne oczy mogli się przekonać, że śmieci nie trzeba wyrzucać, bo używając odrobiny wyobraźni i kreatywności, można je wykorzysta w inny sposób.                                                          A tym w praktyce już zajęła się pani Anna Łuczak – Brandt, nauczyciel z nakielskiej Dwójki. Dzięki pomocy i współpracy, pani Ania odbyła z dziećmi tygodniowe zajęcia warsztatowe, które w naoczny sposób i atrakcyjny, pozwoliły zapoznać uczestników z ekologicznymi treściami. Podczas tych zajęć dzieci klas IV- VI, tworzyły lalki z reklamówek foliowych, przyborniki na biurko do kredek i długopisów. Klasy starsze natomiast przygotowywały z Panią Anią pokaz mody Trashion Show. Dzieci chciały pokazać jak można z rzeczy wyrzucanych przez nas do kosza bez namysłu i w dużych ilościach, stworzyć piękne kreacje a przy tym, świetnie się bawić. Epidemia pokrzyżowała plany, dlatego piękne kreacje i prace muszą jeszcze poczekać, aby zostały zaprezentowane społeczności szkolnej i lokalnej. Zdjęcia prac niech będą przedsmakiem tego pokazu.

W tym miejscu pragnę serdecznie podziękować Panu Sławomirowi Piotrowskiemu – animatorowi diecezjalnemu, za pomoc zdalną w realizacji zamierzeń projektowych. Dziękuję serdecznie Pani Annie Łuczak – Brandt za wielką pomoc i współpracę oraz przeprowadzenie super zajęć warsztatowych.                                Dziękuję paniom pomagającym podczas zajęć: pani Żanetcie Lustig – Gołębiewskiej i pani Iwonie Sobczak.                                                                         Na koniec dziękuje wspaniałym wolontariuszom i uczestnikom warsztatów, za zaangażowanie i ekologiczną postawę.

Katarzyna Dobosz –  organizator i koordynator projektu