Eksperyment socjalny w Łobżenicy

Gmina postawiła w Witrogoszczu kontener socjalny. – Chcemy sprawdzić, czy tego typu obiekt spełni swoje zadanie jako socjalny budynek mieszkalny – mówi Piotr Łosoś, burmistrz Łobżenicy

Kontener zamontowano na płycie fundamentowej, w sąsiedztwie innego budynku z mieszkaniami socjalnymi, który niegdyś pełnił rolę szkoły.

– W starej szkole sukcesywnie prowadzimy remonty, m.in. wymianę okien, wymianę instalacji, malowanie, uszczelnienie dachu. Przez ostanie lata ten obiekt mocno się zmienił. Wyprostowaliśmy także jego sytuację prawną – obecnie jest to budynek z funkcją mieszkalną. W planach jest odnowienie elewacji. Nie podwyższamy tam standardu, chcemy jednak, by był to obiekt zadbany – mówi Piotr Łosoś, burmistrz Łobżenicy. Dostawienie na tym terenie kontenera wzięło się z potrzeby znalezienia nowego lokum dla jednej z rodzin w gminie Łobżenica, która dotychczas zajmowała lokal komunalny i musi go opuścić.

Pierwsze pomieszczenie. Ściany i podłogi są wykonane z łatwych do utrzymania w czystości materiałów

Obiekt posiada wszystkie instalacje oraz ogrzewanie elektryczne


– Budowanie nowego budynku wielorodzinnego, który mógłby być przeznaczony na mieszkania socjalne, nie jest póki co możliwe w kontekście budżetu gminy. Szukaliśmy zatem innego rozwiązania, które możemy szybko wcielić w życie i które nie będzie zbyt kosztowne. Chcemy sprawdzić, czy tego typu obiekt spełni swoje zadanie jako budynek mieszkalny – mówi P. Łosoś.

Kontener ma wymiary około sześć na sześć metrów. Powierzchnia podłogi to około 35 m2. Konstrukcyjnie składa się ze stalowej ramy, wypełnionej płytami poliuretanowymi o grubości około 60 mm. Dach jest izolowany wełną mineralną, prasowaną. Z kolei podłogę zaizolowano pianą poliuretanową. W środku znajdują się dwa pomieszczania, z tego jedno przystosowane do pełnienia funkcji kuchennej. Jest także toaleta z prysznicem. Ściany i podłogi są wykonane z łatwo zmywalnych materiałów. Ogrzewanie jest elektryczne. Okna wyposażono w rolety zewnętrzne.

Drugie z pomieszczeń może pełnić funkcję kuchni

Toaleta, umywalka i prysznic, czyli część sanitarna obiektu


– Płyta fundamentowa kosztowała 11 tys. złotych, kontener nieco ponad 30 tys. złotych. Dodając do tego koszty przystosowania obiektu oraz koszty dokumentacyjne, całość wyniesie nas między 50 a 60 tys. złotych – mówi Piotr Łosoś. Czy gmina zamierza stawiać kolejne tego typu obiekty?

– Ten projekt traktujemy pilotażowo, będziemy obserwowali, jak się sprawdza. Jeżeli okaże się, że spełnia stawiane przed nim oczekiwania, nie wykluczamy, że z czasem powstaną tam kolejne tego typu obiekty przeznaczone na mieszkania socjalne – mówi Piotr Łosoś.

Sz. Chwaliszewski – złotowskie.pl