Fabryka alkoholu w Bydgoszczy. Policjanci odkryli na Okolu ponad 1000 litrów nielegalnego spirytusu

Dzielnicowi z bydgoskiego Błonia odkryli nielegalny alkohol i wyroby tytoniowe. Policjanci wspólnie z funkcjonariuszami Krajowej Administracji Skarbowej zabezpieczyli ponad 1130 litrów spirytusu.

W niedzielę (22.09.2019) dzielnicowy z bydgoskiego Błonia ustalił, że na Okolu przechowywane są spore ilości nielegalnego alkoholu. Około południa wspólnie z drugim dzielnicowym pojechał pod wytypowany adres. Tam funkcjonariusze zastali właściciela posesji. 51-latek w trakcie rozmowy z policjantami był bardzo zdenerwowany. Dzielnicowi zauważyli, że przed pomieszczeniem gospodarczym stoi zbiornik typu Mauser z zawartością ok. 50 litrów bezbarwnej cieczy. Po sprawdzeniu dwóch pomieszczeń gospodarczych znaleźli kolejne zbiorniki o pojemności 1000 litrów. Jeden z nich był pusty. W drugim znajdowała się ciecz o zapachu i konsystencji alkoholu. Co więcej, obok stała paleta z pustymi plastikowymi butelkami o pojemności około 1 litra. Policjanci ujawnili też 200-litrową beczkę, z której poprowadzony był wąż do butelek stojących na stoliku. Część butelek była już wypełniona cieczą. Dzielnicowi zauważyli też maszynę do sortowania papierosów oraz gotowe etykiety z nadrukiem jednej ze znanych firm produkujących wyroby tytoniowe.

Policjanci wezwali ekipę dochodzeniowo-śledczą. O sytuacji zostali też powiadomieni funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej, którzy przyjechali na miejsce. Wspólnie z policjantami przeprowadzili oględziny. Po dokładnym przeszukaniu posesji funkcjonariusze ujawnili łącznie 1134 litry wyrobów spirytusowych, z czego 1000 litrów to alkohol o stężeniu 97%, a 134 litry to alkohol o stężeniu 84%.

Wstępnie oszacowano, że działanie mężczyzny naraziło Skarb Państwa na straty w wysokości blisko 63 tysięcy złotych. Na terenie posesji znaleziono też nielegalny tytoń. W tym przypadku uszczuplenie akcyzowe oszacowano na ponad 1500 złotych. Urządzenia i nielegalny towar zostały zabezpieczone przez funkcjonariuszy KAS. Policjanci zatrzymali mężczyznę. 51-latek trafił do policyjnego aresztu.

Wczoraj (23.09.2019) śledczy z bydgoskiego Błonia na podstawie zgromadzonego materiału dowodowego przedstawili podejrzanemu zarzut przestępstwa i wykroczenia z kodeksu karno-skarbowego. Materiały sprawy trafiły już do Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Toruniu.

Sebastian Torzewski – Metropolia Bydgoszcz

zdjęcie: KWP Bydgoszcz