Festiwal Wisły już w ten weekend

Największy w kraju zlot statków i łodzi rzecznych, regaty, rejsy, koncerty, jarmark nadwiślańskich smaków i wiele innych wydarzeń znalazło się w programie tegorocznego Festiwalu Wisły, wydarzenia, które od lat łączy miasta i ludzi nad największą polską rzeką przepływającą przez nasz region. Imprezę wspiera finansowo samorząd województwa kujawsko-pomorskiego. Program na stronie www.festiwalwisly.pl

Tegoroczne święto Wisły rozpocznie się w piątek (12 sierpnia) na Bulwarach im. Marszałka Józefa Piłsudzkiego we Włocławku. Na przybyłych czekają stoiska prezentującego dawne rzemiosło i zawody, bezpłatne rejsy, zwiedzanie festiwalowych statków i łodzi oraz koncerty. Dla miłośników poezji przygotowano rejsy galarem „Maria”, na którym usłyszymy fragmenty wiślanych wierszy i pieśni w wykonaniu aktorów i poetów z Kujaw i Ziemi Dobrzyńskiej oraz z Trójmiasta. Smakoszy będzie kusił jarmark „Nadwiślańskie smaki”. Wieczorem zapraszamy na przywitanie przybyłych flisaków, a dzień zakończymy koncertami i warsztatami fotograficznymi.

Sobotni poranek (13 sierpnia) odbędzie się pod znakiem wspólnego fotografowania panoramy Włocławka. W programie także animacje dla dzieci, start długodystansowych regat na Wiśle, a wieczorem parada wszystkich festiwalowych łodzi i statków w świetle rac (widowisko światło-woda-dźwięk). Na scenie wystąpi Mrozu.

W niedzielę (14 sierpnia) flisacy pożegnają Włocławek i wyruszą w stronę Bulwaru Filadelfijskiego w Toruniu, po drodze zatrzymując się w mennonickiej chacie we Włęczu (powiat toruński). W grodzie Kopernika do towarzyszących festiwalowi wydarzeń dołączą m.in. spotkania z ludźmi Wisły – podróżnikami, społecznikami i artystami, ognisko flisackie i zwiedzanie Zamku Dybowskiego.

Ostatni dzień festiwalu (poniedziałek, 15 sierpnia) to dalsza część jarmarku „Nadwiślańskie Smaki”, rejsów i pikniku wiślanego. Ponadto czekają także rejsy do Olenderskiego Parku Etnograficznego w Wielkiej Nieszawce (powiat toruński). Zwieńczeniem festiwalu będzie nocna parada biorących udział w wydarzeniu statków.

Wisła na Kujawach i Pomorzu

Kujawsko-pomorski odcinek Wisły mierzy 205 kilometrów – to prawie piąta część jej długości. W dorzeczu leży 80 procent powierzchni województwa, w tym 11 miast (Włocławek, Toruń, Bydgoszcz, Dobrzyń nad Wisłą, Nieszawa, Ciechocinek, Solec Kujawski, Chełmno, Świecie, Grudziądz i Nowe) z łącznie 850 tysiącami mieszkańców. Wisła jest częścią dwóch prowadzących przez województwo kujawsko-pomorskie międzynarodowych dróg wodnych – łączącej Bałtyk z Morzem Czarnym E40 i E70, która łączy Europę Zachodnią z rejonem Kaliningradu w Federacji Rosyjskiej.

Samorząd województwa prowadzi działania zmierzające do gospodarczego wykorzystania Wisły, m.in. poprzez użeglowienia jej na terenie regionu oraz wybudowanie platformy multimodalnej z portem rzecznym na odcinku pomiędzy Bydgoszczą a Solcem Kujawskim. W ubiegłym roku odbył się pilotażowy rejs komercyjno-badawczy, załadowaną kontenerami barką.

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

zdjęcie: Ubiegłoroczny Festiwal Wisły, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP