Film dokumentalny o zanieczyszczeniach powietrza w Polsce

Powstaje film dokumentalny o problematyce smogu w Polsce. Film jest unikalnym połączeniem techniki wideo oraz zaawansowanej animacji komputerowej, w której specjalizuje się studio produkcyjne Action Heroes, znane m.in. z animacji do popularnego na świecie serialu „The Garfield Show” i prac graficznych do filmu kinowego „Sala Samobójców”.

Film ma charakter edukacyjny i będzie wydarzeniem nie tylko prospołecznym, ale także artystycznym. Ilość animacji zawartych w filmie będzie większa niż w wielu produkcjach dokumentalnych powstających na świecie. Film ma zostawić widza bardziej dojrzałego, wyedukowanego i świadomego możliwości w zakresie walki ze smogiem.”

Jak walczyć ze smogiem? opowiada autor filmu Paweł Lipka:

Dlaczego reagujemy widząc osoby poszkodowane w wypadku samochodowym? Przede wszystkim dlatego, że w ogóle widzimy wypadek.

Dlaczego więc nie reagujemy na zanieczyszczenie powietrza? Wszyscy mówią nam jak poważny jest to problem. Ale niby gdzie on jest? Nie widzimy powietrza, nie widzimy jego składu. Większość z nas nie widzi nawet osób chorujących z tego powodu, chyba że pracujemy w szpitalu. Ale nawet wtedy nie musimy mieć 100% pewności, że to właśnie dolegliwości spowodowane przez powietrze. Aby podjąć czynną walkę ze smogiem, czynną walkę o własne zdrowie najpierw trzeba w niego uwierzyć. W tym filmie chciałbym rzucić wyzwanie specjalistom, którzy w trosce o czyste powietrze pracują każdego dnia i wprowadzają innowacyjne rozwiązania przydatne teraz i w przyszłości. Czy potrafią przekonać innych do podjęcia działań?

Przekonanie do walki ze smogiem jest trudne. Z pewnością dowody naukowe są pomocą, ale czy wystarczającą? Tomasz Sekielski zrealizował niedawno kontrowersyjny dokument dot. kościoła. Mój film wykonam zupełnie w innym tonie i nie ma powodu by opierać go na kontrowersjach. Ale myśląc o tamtej produkcji pomyślałem o samym aspekcie wiary. Może więc nie trzeba widzieć, wiedzieć i mieć dowodów. Może wystarczy uwierzyć? To ważne aby zwolennicy nauki nie ufali nazbyt mocno swojej dziedzinie, bo bywa daleka od wpływu na motywacje człowieka.

Partnerzy dokumentu.

Jeśli temat smogu jest tak poważny możemy wygrać tylko wspólnymi siłami i trzeba do tej walki podejść z sercem. Pomyślałem, że coś o tym wie Tadeusz Pyl z firmy Tomed, który dostarczył pierwsze płuco-serce dla Zbigniewa Religi, a który obecnie prowadzi wdrożenia rewolucyjnych systemów oczyszczania i sterylizacji powietrza m.in. w szpitalach. Aby dokonać wielkich zmian potrzebujemy równie spektakularnych rozwiązań, a Bruk Bet Solar – największy producent modułów fotowoltaicznych w Polsce potrafi działać z rozmachem w kraju i na świecie! Dlatego ich również zaprosiłem do udziału w filmie. Na problemy nie cierpiące zwłoki, takie jak smog, trzeba też odpowiadać rozwiązaniami, które nie liczą się z czasem – jeśli mamy zbyt mało zieleni, sprawmy aby drzewa rosły szybciej! – to specjalizacja Oxytree, która oferuje szybkorosnące drzewka tlenowe.  Dotykałem tych drzew i zapewniam, że istnieją naprawdę! Warto czasem wejść na jedno z nich aby spojrzeć na wszystko z szerszej perspektywy. Można wtedy dostrzec potencjał tam gdzie inni go nie widzą. Bo czy inteligentne domy to tylko komfort i luksus? A może ważny sojusznik w walce ze smogiem – eksperci od technologii inteligentnych domów z firmy Inteli mają tu wiele do powiedzenia.

Ale co z szarym Kowalskim? Jak on ma walczyć ze smogiem, kiedy budżet domowy nie pozwala na odgrywanie antysmogowego bohatera roku? A przecież tych Kowalskich są miliony, ostatecznie stanowiąc większą siłę sprawczą od każdej korporacji (no może nie każdej)? Ekoscan pomaga im przejść przez największy koszmar – wnioski o dofinansowania unijne i krajowe w zakresie m.in. montażu odnawialnych źródeł energii.

Zdrowie i ekologia to także wynik troski o nasze własne standardy życia. Jestem daleki od stwierdzenia, że jesteśmy tym co jemy. Jesteśmy też tym kim się otaczamy, w jakim środowisku żyjemy, jakie mamy oczekiwania od życia i czy nie boimy się o nich mówić. Gdy wymagamy więcej od siebie, mamy prawo tego samego oczekiwać od innych. Dlatego warto posłuchać osoby obsesyjnie wymagającej w zakresie jakości oczyszczania powietrza –  Łukasz Macha z firmy Opus. Oczyszczacze zdają się być pierwszym orężem w walce ze smogiem. Kiedy zaczyna boleć nas ząb nie mamy ochoty słuchać o chińskiej medycynie i filozofii zapobiegania chorobom. Chcemy szybkiej reakcji, która rozwiąże problem. W walce ze smogim porównałbym to właśnie do kupna oczyszczacza albo… filtra nosowego WoodyKnows, który podobnie jak maska czy nawet szalik antysmogowy filtruje niekorzystne składowe powietrza zanim staną się częścią naszego organizmu. Dzięki nim kupujemy sobie trochę spokoju ducha aby pomyśleć co dalej.

Ale skąd w ogóle pomysł, że powietrze jest zanieczyszczone? I czym jest zanieczyszczone? Składu zanieczyszczeń nie da się zobaczyć gołym okiem. Dlatego Domestos stosuje w reklamach wesołe ludziki w formie łazienkowych bakterii. Wolałbym jednak w swoim filmie posługiwać się nieco bardziej naukowymi metodami. I tutaj z pomocą przychodzi polski startup, którego technologia umożliwia zewnętrzne i wewnętrzne pomiary smogu – Ecolife.

Jednak walka ze smogiem to nie tylko nauka czy innowacje. To także zwykła ludzka otwartość i chęć do współpracy. Film o smogu planowałem już 3 lata temu, wtedy jeszcze jako „wrocławski smog”. ale wszyscy zdawali się być umiarkowanie zainteresowani. Jedna z wrocławskich dominujących korporacji odparła: „Po co mamy inwestować kilkadziesiąt tysięcy w udział w tej produkcji, skoro za tysiąc złotych zrobimy sami wideoreportaż, który poleci w lokalnej telewizji.” Gdybym słyszał takie odpowiedzi od każdego, prawdopodobnie lista moich partnerów byłaby ciągle pusta. Tymczasem to dzięki wielkiej otwartości produkcja filmu w końcu ruszyła. Zaczęło się od otwartości Tomka Popiela z firmy De Dietrich – naszego pierwszego kluczowego partnera, który od 330 lat (nie Tomek, firma) zmienia rynek techniki grzewczej i jest producentem nowoczesnych pomp ciepła.  Teraz to już nasza wspólna walka ze smogiem! A gdy już nastąpi ostatnie cięcie filmu to mam nadzieje, że zamiast bukietu kwiatów dostanę coś znacznie bardziej adekwatnego – roślinę doniczkową Airy24, czyli pierwszą bezobsługową doniczkę na świecie, która we współpracy z rośliną, bez prądu, bez hałasu i bez kosztów naturalnie oczyszcza powietrze w naszym domu.

Wciąż jest możliwość aby dołączyć do grona partnerów. Zachęcam instytucje, firmy i ekspertów, którzy chcieliby zabrać głos w filmie lub zaprezentować swoje działania w walce o czyste powietrze!

Szczegóły techniczne projektu:

Dokument jest przygotowywany do emisji telewizyjnej i internetowej, a jego bazowa długość to 65 minut. Powstaną również dwie krótsze wersje montażowe oraz zwiastun wspierający pierwszą falę promocji. Ponadto każdy partner biorący udział w produkcji może poprosić o indywidualny fragment materiału dotyczący jego wystąpienia i dysponować nim podczas własnych publikacji, niezwiązanych z promocją filmu. Film nie jest realizowany na zlecenie zewnętrznego podmiotu i stanowi inicjatywę wytwórni Action Heroes. Termin ukończenia produkcji to październik 2019, a emisja planowana jest na listopad tego samego roku. Szacowany zasięg materiałów zwiastujących projekt oraz zasięg finalnej emisji ukończonego materiału to 4 miliony widzów.

Paweł Lipka