Gawęda Pani Małgorzaty Jarocińskiej w Trzeciewnicy i Paterku

W środę 11 grudnia 2019 roku Filia Biblioteczna wspólnie z Wiejskim Domem Kultury w Paterku gościły w swoich progach panią Małgorzatę Jarocińską – historyka z pasją. Dzień później, gawędziarka odwiedziła Centrum Ekologiczno-Kulturalne w Trzeciewnicy. Podczas spotkań, opowiadała dzieciom i młodzieży o tym jak w dawnej Polsce obchodzono Boże Narodzenie.

Pani Małgorzata przybliżyła uczestnikom  jak wyglądała wieczerza wigilijna przed wiekami oraz jakie tradycje i zwyczaje naszych przodków zachowały się do dnia dzisiejszego. Zasłuchane w piękną gawędę pani Jarocińskiej dzieci poznały także znaczenie wielu symboli bożonarodzeniowych takich jak sianko pod obrusem, łamanie się opłatkiem czy wolne miejsce przy stole. Pani Jarocińska omówiła również historię kolęd oraz wspólnie zaśpiewano „Przybieżeli do Betlejem” i „Cichą noc”.

W Paterku dodatkową atrakcją dla uczestników spotkania były warsztaty piernikowe. Pod czujnym okiem instruktorek pani Joanny Makowczyńskiej i Marii Frankiewicz  z WDK dzieci samodzielnie przygotowały piernikowe ciasto z którego wykroiły choinki, renifery gwiazdy, bałwanki, gwiazdorki. Najmłodszym pomagali rodzice i opiekunowie. Po upieczeniu rozpoczęto dekorowanie piernikowych wspaniałości. Z uśmiechem zadowolenia i buzią w kolorowym lukrze z posypką dzieci poczęstowały panią gawędziarkę samodzielnie upieczonymi piernikami.

Na zakończenie bibliotekarka pani Katarzyna Hass w imieniu organizatorów, podziękowała  pani Jarocińskiej za piękne opowieści o grudniowych świętach.

W Trzeciewnicy dodatkową atrakcją były prezenty dla dzieci, które przygotowała pani sołtys Krystyna Dawidowicz wraz z radą sołecką, a wręczał sam Mikołaj w towarzystwie renifera Rudolfa i elfa.

autor: Mariusz Skoczek PiMBP w Nakle nad Notecią