Geocaching – 80. rocznica wybuchu II wojny światowej – Poznań, 21 września 2019

Nawiązując do 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu organizuje projekt edukacyjny korzystający z zasad geocachingu, który pozwoli poznać najważniejsze wydarzenia i miejsca związane z II wojną światową w regionie poznańskim.

Aby uczestniczyć w grze niezbędne jest posiadanie urządzenia obsługującego GPS (dedykowana nawigacja turystyczna, smartfon, tablet) oraz zarejestrowanie się na portalu opencaching.pl, gdzie każdy z graczy wybiera sobie pseudonim. Po założeniu darmowego konta w portalu gracz może zacząć szukać specjalnie przygotowanych pojemników (tzw. skrzynek, keszy), umieszczonych w atrakcyjnych pod względem turystycznym, historycznym czy przyrodniczym miejscach. Podstawowym elementem każdej skrzynki jest dziennik odwiedzin (tzw. logbook). Po odnalezieniu pojemnika, gracz umieszcza w dzienniku odwiedzin swój wpis. Na tej podstawie można następnie zalogować odnalezienie danej skrzynki w portalu internetowym. Więcej szczegółów na temat gry można odnaleźć na stronie opencaching.pl.

W dniu 21 września 2019 r. o godzinie 12:00 w Muzeum Martyrologii Wielkopolan – Fort VII odbędzie się spotkanie „Geocaching – 80. rocznica wybuchu II wojny światowej”. Najważniejszym wydarzeniem będzie aktywacja skrzynek geocache przygotowanych przez IPN. Dzięki nim gracze będą mogli odwiedzić miejsca związane z kampanią wrześniową 1939 roku, represjami niemieckiego okupanta oraz działalnością struktur Polskiego Państwa Podziemnego na terenie Poznania i najbliższych okolic. Podczas spotkania uczestnicy będą mogli zwiedzić Fort VII oraz otrzymają materiały edukacyjne wydane przez IPN.

Serdecznie zapraszamy na spotkanie, a następnie do szukania skrzynek. Zachęcamy uprzednio do założenia darmowego konta w portalu opencaching.pl oraz zgłoszenie się do udziału w wydarzeniu: https://opencaching.pl/viewcache.php?cacheid=70057

W przypadku ewentualnych pytań prosimy o kontakt pod adresem witold.sobocki@ipn.gov.pl.

dr Marta Sankiewicz – Asystent prasowy Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu