Gwiazdy europejskiej lekkoatletyki w Toruniu!

270

Jutro (4 marca) rozpoczynają się w Arenie Toruń Halowe Mistrzostwa Europy w Lekkiej Atletyce. Po 46 latach Polska po raz kolejny jest gospodarzem tej prestiżowej imprezy. Toruń, zimowa stolica polskiej lekkiej atletyki, gości największe gwiazdy Starego Kontynentu tej widowiskowej dyscypliny sportu. Partnerem organizatorów jest samorząd województwa kujawsko-pomorskiego, który wspiera wydarzenie finansowo.

Gdy w 2014 roku wspólnie z prezydentem Torunia otwieraliśmy Arenę Toruń, mało kto wierzył, że zaledwie siedem lat później będziemy tu organizować Halowe Mistrzostwa Europy. To wielkie święto sportu, wielkie wyróżnienie dla Torunia i województwa kujawsko-pomorskiego – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

733 lekkoatletów (405 zawodników, 328 zawodniczek) reprezentujących 47 krajów wystąpi w 36. edycji Halowych Mistrzostw Europy w Toruniu. W tym gronie znalazło się aż siedemnaścioro obrońców tytułów mistrzowskich sprzed dwóch lat.

W czempionacie wystartuje 45-osobowa reprezentacja Polski, na czele z obrońcami tytułów z Glasgow 2019 – Ewą Swobodą (bieg na 60 metrów), Marcinem Lewandowskim (biegi na 1500  i 3000 metrów), Michałem Haratykiem (pchnięcie kulą), Pawłem Wojciechowskim (skok o tyczce) i sztafetą 4×400 metrów kobiet z Justyną Święty-Erestic jako liderką.

Honoru Kujaw i Pomorza bronić będzie pięcioro zawodników: Klaudia Kazimierska (Vectra Włocławek, bieg na 1500 metrów), Katarzyna Sokólska (bieg na 60 metrów), Adrianna Sułek (pięciobój), Remigiusz Olszewski (bieg na 60 metrów), Paweł Wojciechowski (skok o tyczce).

Plejadę gwiazd Królowej Sportu, które zobaczymy w toruńskiej hali, otwiera Armand Duplantis (Szwecja) – rekordzista świata w skoku o tyczce (6.18 metra), który w Arenie Toruń rok temu ustanowił swój poprzedni rekord – 6.17 metra. W dobrej dyspozycji jest także Renaud Lavillenie (Francja) – mistrz olimpijski z Londynu, który w tym sezonie skoczył już 6.06 metra.

Wielkim rywalem Marcina Lewandowskiego w biegach na 1500 i 3000 m  będzie Jacob Ingebrigtsen (Norwegia), który tej zimy wyśrubował Rekord Europy na 1500 m – 3:31,80 min. Wspierać będzie go starszy brat Filip.

Wysokiego poziomu można spodziewać się w konkursie skoku wzwyż pań, w którym wystąpi Jarosława Makuczik (Ukraina) – liderka światowych tabel (2.06 metra)! Mocno obsadzone będą także wieloboje. W wielobojach kobiet (5-bój) wystąpi Nafissatou Thiam (Belgia), mistrzyni olimpijska i mistrzyni świata, a wśród mężczyzn rekordzista świata w 7-boju Kevin Meyer (Francja).

Samorząd województwa kujawsko-pomorskiego jest partnerem instytucjonalnym Halowych Mistrzostw Europy i wspiera ich organizację finansowo.

Program mistrzostw dostępny jest na oficjalne stronie internetowej wydarzenia.

Sportowe emocje na wyciągnięcie ręki

Namiastką emocji, jakie towarzyszą największym imprezom sportowym jest wystawa fotografii Aleksandry Szmigiel i torunianina Pawła Skarby, którą można oglądać przed Urzędem Marszałkowskim w Toruniu. Składają się na nią najlepsze zdjęcia z zawodów lekkoatletycznych, rozegranych w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy w naszym województwie. Na prezentowanych zdjęciach można podziwiać m.in. niesamowity finisz Marcina Lewandowskiego w biegu na 800 metrów, czy też moment pobicia przez Armanda Duplantisa rekordu świata w skoku o tyczce podczas toruńskiego Copernicus Cup. Mecenasem wystawy jest samorząd województwa kujawsko-pomorskiego.

Departament Sportu i Turystyki oraz Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

zdjęcie wyróżniające: Halowe Mistrzostwa Europy w Lekkoatletyce Glasgow 2019, fot. Paweł Skraba