IV Wielkopolskie Forum Pamięci Narodowej „Zbrodnia niedoskonała. Niemieckie ludobójstwo w okupowanej Wielkopolsce w latach 1939-1945”

IV Wielkopolskie Forum Pamięci Narodowej „Zbrodnia niedoskonała. Niemieckie ludobójstwo w okupowanej Wielkopolsce w latach 1939-1945” – Poznań, 24 września 2022

24 września 2022 r. (sobota) od godz. 9:00 zapraszamy wszystkich zainteresowanych tragicznymi losami Wielkopolan w okresie okupacji niemieckiej do Fortu VII w Poznaniu (Muzeum Martyrologii Wielkopolan, Al. Polska). Tego dnia w murach byłego pierwszego obozu koncentracyjnego utworzonego przez Niemców na okupowanych ziemiach polskich odbędzie się organizowane przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Poznaniu IV Wielkopolskie Forum Pamięci Narodowej. Całodzienne forum odbędzie się pod hasłem „Zbrodnia niedoskonała. Niemieckie ludobójstwo w okupowanej Wielkopolsce w latach 1939-1945”.

Motywem przewodnim tegorocznego forum jest ukazanie okupowanej Wielkopolski jako poligonu doświadczalnego dla masowych zbrodni dokonywanych przez Niemców w Europie w okresie drugiej wojny światowej, a także przedstawienie ich specyfiki. To na terenie tzw. Kraju Warty powstał pierwszy w okupowanej Polsce niemiecki obóz koncentracyjny – Fort VII w Poznaniu. Tu Niemcy przeprowadzili także pierwsze masowe egzekucje na polskich obywatelach. Wykorzystali do tego zabudowania Fortu VII, tworząc tam pierwszą komorę gazową. Na terenie okupowanej Wielkopolski powstał również pierwszy obóz zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem, a Herbert Lange na czele własnego Sonderkommanda dokonywał pierwszych w okupowanej Polsce eutanazji osób psychicznie chorych. W ramach operacji „Tannenberg” i „Akcji Inteligencja” członkowie Einsatzgruppe VI, SS i Gestapo wymordowali w sposób masowy lokalne warstwy przywódcze i elity (m.in. Lasy Palędzko-Zakrzewskie). Warto wspomnieć o Pokrzywnie, gdzie powstał główny niemiecki ośrodek badań nad bronią biologiczną. Wszystkie te zbrodnie były ludobójstwem na narodzie polskim i o tym chcielibyśmy rozmawiać.

Wielkopolskie Forum Pamięci Narodowej od lat cieszy się dużym zainteresowaniem uczestników z uwagi na jego edukacyjny i społeczny charakter oraz tematykę poruszanych na nim zagadnień. 24 września od godz. 9:00 w ramach trzech równoległych paneli edukacyjnych, odbywających się w byłych celach Fortu VII w Poznaniu, wystąpi kilkunastu specjalistów, regionalistów, naukowców, którzy podzielą się najnowszymi wynikami swoich badań, a także wiedzą na temat wyjątkowej represyjności okupacji niemieckiej w Wielkopolsce. Nie zabraknie także tematów związanych z innymi regionami kraju.

Do udziału w IV edycji forum zapraszamy wszystkich zainteresowanych tymi zagadnieniami, w szczególności przedstawicieli stowarzyszeń i organizacji dbających o pamięć o historii drugiej wojny światowej, nauczycieli, działaczy społecznych, pracowników muzeów regionalnych i instytucji kultury. Naszym celem jest podkreślenie ogromu cierpień wcielonej do III Rzeszy Wielkopolski. Zapraszamy także rodziny ofiar, w szczególności Fortu VII w Poznaniu i innych obozów koncentracyjnych, też tych zlokalizowanych poza terenem okupowanej Polski. Spotkajmy się wspólnie w Forcie VII.

Forum będzie doskonałą okazją do wymiany doświadczeń, pogłębienia wiedzy, a także możliwością spotkania wybitnych specjalistów zajmujących się tematyką tego okresu. Zapewnimy możliwość zaprezentowania swojego stowarzyszenia i nawiązania współpracy z innymi przedstawicielami środowisk patriotycznych prowadzących działalność edukacyjną w obszarze badania zbrodni niemieckich.

Szczegółowy program IV Wielkopolskiego Forum Pamięci Narodowej znajduje się w załączniku. Poniżej prezentujemy Państwu plakaty zapraszające na wybrane wydarzenia z naszej bogatej oferty, którą dla Państwa przygotowaliśmy.

Wstęp na forum jest wolny. Zapraszamy!

dr Marta Sankiewicz – Asystent prasowy Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu